Jak pomagamy?
Celem Fundacji jest niesienie wszelkiej pomocy ludziom dotkniętym problemem zaginięcia, w szczególności osobom zaginionym, ich rodzinom i bliskim oraz osobom zagrożonym zaginięciem, w tym także w przypadkach zaginięć związanych z porwaniami rodzicielskimi. Zobacz Statut Fundacji ITAKA
Linia wsparcia: 22 654 70 70 [Czynna 7 dni w tygodniu. Poniedziałek-piątek 9:00 – 21:00 oraz w każdą sobotę i niedzielę w godz. 9:00-13:00]
Pracownicy i wolontariusze Fundacji ITAKA 7 dni w tygodniu są gotowi do rozmowy w sytuacji zaginięcia bliskiej osoby. Jeżeli potrzebujesz informacji lub chcesz po prostu porozmawiać – jesteśmy do Twojej dyspozycji.
116 000 telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
Bezpłatny telefon skierowany do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko. Mogą na niego także dzwonić rodzice zaginionych dzieci, nastolatki, które uciekły z domu oraz wszystkie inne osoby, które zetknęły się z problemem zaginięcia dziecka lub nastolatka mogą pomóc w jego odnalezieniu.
Wsparcie psychologiczne
W fundacji pracują wykwalifikowani i doświadczeni psychologowie. Są do dyspozycji rodzin i bliskich osób zaginionych, by porozmawiać, doradzić czy po prostu wysłuchać, gdy jest taka potrzeba.
Pomoc prawna
Zespół prawny ITAKI doradza rodzinom i bliskim osób zaginionych w kwestiach prawnych, które mogą pojawić się w przypadku długoletniego zaginięcia. Nasi prawnicy podpowiadają jak kontaktować się z urzędami i instytucjami, pomagają przygotowywać stosowne.
Poradnictwo socjalne
Pracownicy socjalni podpowiadają jakie wsparcie może uzyskać rodzina osoby zaginionej, znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej.
Punkt wsparcia bezpośredniego dla rodzin osób zaginionych
Jest to miejsce, w którym mogą Państwo – po ustaleniu terminu – bezpośrednio spotkać się z naszymi ekspertami: psychologiem, prawnikiem, poszukiwaczem oraz mediatorem rodzinnym.
Grupy wsparcia
W Warszawie, Katowicach i Gdańsku Fundacja ITAKA prowadzi cykliczne, bezpłatne spotkania dla rodzin osób zaginionych. Jest to okazja do wymiany doświadczeń w poszukiwaniach, podzielenia się z innymi swoimi przemyśleniami, czy po prostu wsparcia przez osoby, które przeżywają podobne emocje.
Baza Osób o Nieustalonej Tożsamości (NN)
Prosimy o systematyczne przeglądanie naszej bazy osób NN. W sytuacji, gdy osoba zaginiona w szczególnych okolicznościach straci pamięć, istnieje szansa, że zostanie zgłoszona do ITAKI jako osoba NN. Pracownicy i wolontariusze na bieżąco porównują zdjęcia w bazie, jednak sugerujemy aby robiły to także rodziny.
Strony zastrzeżone
W sytuacji, gdy zaginięcie nie wyjaśnia się przez dłuższy czas i wyczerpane zostały wszystkie możliwości poszukiwawcze proponujemy rodzinom zapoznanie się z bazą zawierającą opisy i zdjęcia zwłok osób o nieustalonej tożsamości. Po rozmowie z psychologiem, zainteresowanej rodzinie jest udostępniany dostęp do bazy. za pomocą specjalnego, jednorazowego kodu. Bliscy mogą wówczas, za pomocą specjalnego, jednorazowego kodu przeglądać bazę z NN zwłokami.