Informacje prasowe

Nowe technologie pomagają szukać zaginionych osób – instytucjom i obywatelom

20 listopada 2013

W dniach 20-21 listopada br. w Warszawie odbywa się III edycja konferencji Fundacji ITAKA „Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i Europie”, zorganizowana we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Komendą Główną Policji. Wydarzenie otworzyła m.in. pani Magłorzata Tusk, małżonka Premiera RP. Najważniejszym tematem było włączenie „Child Alert” w Polsce, ogólnoeuropejskiego systemu poszukiwania dzieci w nagłych przypadkach, a także nowe metody i narzędzia pomagające skutecznie poszukiwać zaginione osoby.

Interaktywna aplikacja MAPA ZAGINIONYCH

8 października 2013

 FUNDACJA ITAKA uruchamia na Facebooku interaktywną aplikację „Mapa zaginionych”

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych postanowiła wykorzystać potencjał Internetu i mediów społecznościowych, aby wzmocnić skuteczność swoich działań. Wirusowy aspekt rozpowszechniania się postów na Facebooku sprawia, że jest to idealne narzędzie do informowania o zaginięciach. Stąd na profilu ITAKI uruchomiona została aplikacja służąca do błyskawicznego rozprzestrzeniania się wizerunku poszukiwanej osoby, zawierająca interaktywną mapę, dzięki której w poszukiwania mogą czynnie zaangażować się osoby z najbliższej okolicy zaginionego. Aplikacja dostępna pod linkiem:

https://www.facebook.com/FundacjaItaka/app_228291653962244

Aplikacja zawiera mapę świata, na której oznaczono miejsca zaginięć wraz z informacjami o poszukiwanych osobach. Poruszając się po niej można sprawdzić, gdzie odnotowano zaginięcia. Poprzez kliknięcie zamieszczonej na mapie miniaturki ze zdjęciem zaginionego, otwieramy okno z jego danymi oraz mamy możliwość udostępnienia informacji
o zaginięciu na Facebooku, a także np. wydrukowania plakatu do zawieszenia w naszej okolicy. Jest to pierwsza tego typu aplikacja w Polsce wykorzystywana do poszukiwań, która współdziała z bazą danych osób zaginionych prowadzonych przez Fundację ITAKA.

„Jesteśmy przekonani, że aplikacja pozwoli na prowadzenie jeszcze skuteczniejszych działań poszukiwawczych. Wiele osób korzysta z Facebooka i chętnie udostępnia profile zaginionych, chcąc nam pomóc. Rozpowszechnianie informacji o zaginięciu poprzez interaktywną aplikację pozwoli na zaangażowanie jeszcze szerszego grona odbiorców niż do tej pory, a tym samym zwiększy szansę na dotarcie do samych poszukiwanych.” – dodaje Alicja Tomaszewska, prezes zarządu Fundacji ITAKA.

Interaktywną aplikację zawierającą bazę osób zaginionych można przeglądać poprzez profil Fundacji ITAKA na Facebooku. Pomysł na takie wykorzystanie najpopularniejszego portalu społecznościowego zaproponowała agencja Esencja Studio, która zaprojektowała i wdrożyła aplikację w ramach współpracy pro bono.

„Działając w mediach społecznościowych, dostrzegliśmy jak wielki potencjał tkwi w ich socjalizacyjnej i informacyjnej roli oraz jak dobrze można go spożytkować na podniesienie skuteczności działań podejmowanych przez ITAKĘ – wyjaśnia Piotr Baczyński, creative director w Esencja Studio –Zaprojektowany przez nas program pozwala na szybkie rozpowszechnianie komunikatów o zaginięciach, udostępnianie informacji wśród znajomych oraz przesyłanie Fundacji wiadomości np. o tym, że widzieliśmy poszukiwaną osobę w określonym miejscu.”

Funkcje aplikacji to także możliwość sprawdzenia ile osób jest aktualnie poszukiwanych w danym regionie oraz ile już zostało odnalezionych. Co więcej, spośród najaktywniejszych „Facebookowych detektywów” zostanie ułożony ranking. Osoby, które czynnie zaangażują się w działania Fundacji będą otrzymywać  punkty, m.in. za udostępnianie wizerunku zaginionych, za zapraszanie znajomych do aplikacji, za pomoc w poszukiwaniach - np. wysłanie Fundacji przydatnej informacji na temat zaginionej osoby. Poprzez aplikację będzie można także zgłosić się do ITAKI i zostać jej wolontariuszem.

Kontakt dla mediów:

Aleksander Zabłocki

Specjalista ds. projektów internetowych

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 22 620 16 10DEPRESJA U MAŁYCH DZIECI SPOT FUNDACJI ITAKA I BUTIKU KREATYWNEGO AS AP

29 maja 2013

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pragnie zwrócić uwagę, w tym tak szczególnym dniu, jakim jest Dzień Dziecka na to, że nie zawsze dzieciństwo kojarzy się z radością i beztroską. Czasem jest przepełnione smutkiem i nieumiejętnością poradzenie sobie z problemami, które nam dorosłym wydają się takie banalne.  

W pierwszym tygodniu czerwca w rozgłośniach radiowych emitowany będzie spot stworzony dla Fundacji ITAKA przez Butik Kreatywny AS AP i Studio Dźwiękowe Papryka przy współpracy z Tomkiem Lipińskim, który ma na celu zwrócenie uwagi na problem depresji u dzieci.

Nieprawdziwa jest opinia, że zjawisko depresji dotyka wyłącznie dorosłych, przeciwnie, przypadki tego schorzenia występują już u nastolatków, czasami już u małych dzieci.
Depresja może dotknąć każdego. W prostym rozumieniu tego stwierdzenia przyjęliśmy już do wiadomości, że ta, urastająca do jednej z najczęstszych i najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, atakuje bez wyjątku kobiety i mężczyzn, niezależnie od statusu społecznego, wykonywanego zawodu, pozycji czy majętności, szeroko zataczając swoje niszczycielskie kręgi. Jednak jednocześnie wraz z tą pogłębiającą się świadomością zjawiska, wciąż ciężko nam sobie wyobrazić możliwość wystąpienia depresji np. u kilkuletniego dziecka. Wciąż deprecjonujemy lub całkowicie pomijamy fakt depresji wśród dzieci i młodzieży w debatach na temat tego zagadnienia.
Tymczasem zjawisko to jest coraz częściej spotykane wśród najmłodszych grup wiekowych, a różnica w prowadzeniu pomiarów i badań dotyczących depresji, między dziećmi i nastolatkami a dorosłymi, polega jedynie na tym, że u tych pierwszych jest ona o wiele rzadziej rozpoznawana i poprawnie diagnozowana.

O tym z jak poważnym problemem mamy do czynienia, najbardziej obrazowo i jednocześnie wyjątkowo tragicznie, świadczą policyjne statystki dotyczące samobójstw wśród dzieci i młodzieży.
Tylko w 2012 roku wśród kategorii wiekowej dzieci 10-14 lat zarejestrowano 30 prób samobójczych, z których 12 zakończyło się tragicznie. W wyższej grupie 15-19 lat odnotowano  343 próby, z czego 165 zakończyło się tragicznie.

Kontakt:
Izabela Jezierska-Świergiel
Te. 22 620 16 10
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

***
Fundacja ITAKA w tym roku po raz kolejny zajmować się będzie tematem depresji. W latach ubiegłych Fundacja kierowała kampanię do kobiet i mężczyzn chorych na depresję. Depresja jest jedną z częstszych przyczyn zaginięć.  

 

Dzień Dziecka Zaginionego 25 maja 2013

22 maja 2013

W Polsce Dzień Dziecka Zaginionego jest obchodzony już po raz dziewiąty. Co roku 25 maja Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi  Zaginionych stara się zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaginięć małych dzieci, a także przez mówienie o tym problemie, okazać solidarnościz rodzinami, dla których ten dzień jest najważniejszym dniem w roku. Od lat symbolem Dnia Dziecka Zaginionego jest niezapominajka.

Tego dnia pracownicy i wolontariusze Fundacji wezmą udział w piknikach organizowanych na terenie Warszawy i okolic i będą rozdawać dzieciom specjalne opaski na rękę, na których można wpisać dane kontaktowe opiekuna. Tworzywo z którego są wykonane opaski uniemożliwiają dziecku samodzielne zdjęcie jej z rączki.
Aktualnie Fundacja ITAKA poszukuje 53 dzieci, które miały mniej niż 15 lat w momencie zaginięcia. Niektóre z zaginięć miały miejsce przed wieloma laty i w tych przypadkach zostały wykonane progresje wiekowe, które pozwalają nam na symulacji wizerunku zaginionego jako osoby dorosłej.
Przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważny jest czas, pierwsze godziny po zaginięciu. W Polsce od 2011r. trwają prace nad wdrożeniem i uruchomieniem systemu Child Alert, który ma za zadanie natychmiastowe rozpowszechnienie wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów, takich jak radio, TV, media internetowe, telefony komórkowe i wszelkie ekrany reklamy zewnętrznej. System uruchamiany jest w sytuacji, gdy istnieje uzasadniona obawa, że życie dziecka jest zagrożone.
Pragniemy także zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci, a także na to, że wielu z tych sytuacji można było uniknąć, przestrzegając kilku prostych zasad takich, jak:
- niepozostawianie dziecka do lat 10 w domu bez opieki osoby dorosłej
- niepozostawianie dziecka do lat 7 samego na podwórku
- dziecko powinno znać zasady zachowania się wobec zaczepiającej je osoby dorosłej
- dziecko powinno znać najwcześniej jak to możliwe swoje nazwisko i adres
- to my, rodzice jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo naszych dzieci i to my powinniśmy ich pilnować.
Fundacja ITAKA od 2009r. prowadzi numer 116 000 Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Całodobowy bezpłatny numer skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, a także do nastolatków przebywających na ucieczkach i osób mających informacje na temat zaginionych dzieci. Przy telefonie 116 000 pracują specjaliści ITAKI, poszukują zaginionych dzieci:  zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują i przekazują policji. Psycholodzy i prawnicy dyżurujący przy telefonie 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci. Telefon jest bezpłatny i działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Osoba do kontaktu z mediami:
Izabela Świergiel

Tel. kom. 608 371 495

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
****

Dzień Dziecka Zaginionego

25 maja 1979r. w Nowym Jorku  sześcioletni Etan Patz zaginął w drodze do szkoły. Pomimo podjęcia natychmiastowych działań poszukiwawczych chłopca nie odnaleziono. Zdjęcia zaginionego dziecka ukazały się nawet na kartonach z mlekiem.  Ta sprawa sprzed 34 lat jest jedną z największych zagadek kryminalnych USA. Przypadek zaginięcia sześcioletniego dziecka był tak poruszający, że
w ciągu kolejnych lat amerykańskie organizacje pozarządowe zaczęły obchodzić dzień zaginięcia chłopca jako dzień pamięci o zaginionych dzieciach. W 1983r. Prezydent Ronald Regan ustanowił

25 maja Dniem Dziecka Zaginionego. Od 1986r. święto nabrało charakteru międzynarodowego.

 

Gra internetowa najtrudniejszezadanie.pl

27 marca 2013

GRA INTERNETOWA NAJTRUDNIEJSZEZADANIE.PL

Najtrudniejszezadanie.pl to gra żmudna, trudna i wymagająca – stworzona przez agencję Proximity  dla Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Gra ruszyła 21 marca 2013r. i dostępna jest na stronie www.najtrudniejszezadanie.pl.

Czy potrafisz znaleźć jedną osobę wśród tysięcy innych podobnych osób?

Czy starczy Ci sił, żeby przemierzyć tysiące lokacji w mieście, gdzie wszystkie miejsca są podobne do siebie?

Możesz to sprawdzić na stronie: najtrudniejszezadanie.pl

Gracz otrzymuje tylko rysopis poszukiwanej osoby. To wszystko, żadnych innych wskazówek. Każdorazowo komputer zmienia scenerię i wygląd zaginionego. Za każdym razem gracz szuka innej osoby w innym miejscu. Gra niezwykle wciągająca i zajmująca. Niektórzy mogą się czuć w niej zagubieni. Dla innych odnalezienie jednej osoby w nieskończonym świecie może wydawać się wręcz niemożliwe i…poddają się. Fundacja ITAKA, która w trakcie 14 lat swojej działalności pomogła w odnalezieniu ponad 10 000 osób, nigdy się nie poddaje. Szukamy 24h na dobę siedem dni w tygodniu.

Za pomocą tej gry – chcemy pokazać, jak trudną pracę wykonuje Fundacja i dlaczego potrzebujemy pomocy w poszukiwaniach.
Wejdź na najtrudniejszezadanie.pl i sprawdź, czy uda Ci się odnaleźć osobę, której aktualnie szukamy.

Zapraszamy.
Kontakt w sprawie informacji:

Izabela Świergiel, Specjalista ds. PR Fundacji ITAKA
Tel. 22 620 16 10, 608 371 495, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Dzień Wagarowicza z Fundacją ITAKA - GRA MIEJSKA 21.03.2013

13 marca 2013

DZIEŃ WAGAROWICZA Z FUNDACJĄ ITAKA

GRA MIEJSKA „ZNAJDŹ MNIE!” - 21.03.2013 W CENTRUM WARSZAWY

I GRA INTERNETOWA NAJTRUDNIEJSZEZADANIE.PL

Fundacja ITAKA zaprasza uczniów gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych do udziału w grze miejskiej „ZNAJDŹ MNIE!”, która odbędzie się w czwartek 21 marca 2013r. w godzinach 10:00 – 12.30 w centrum Warszawy.

Gra miejska doskonale łączy w sobie walory edukacyjne i dobrą zabawę. W trakcie gry uczniowie mają okazję zapoznać się z wybranymi treściami dotyczącymi kampanii Fundacji ITAKA Nie uciekaj!, poszukując zaginionego nastolatka Piotra, który uciekł z domu. Aby odnaleźć zaginionego uczestnicy gry przemierzają miasto w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W tym czasie poznają fragmentami historię Piotra, dowiadują się o problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

Fabuła gry: Piotr to sympatyczny, młody chłopak. Uczeń jednego z gimnazjów. W zasadzie niczym się nie wyróżniał spośród swoich rówieśników. Był cichy, może właśnie za cichy... Pewnego dnia nie wrócił ze szkoły... Poszukiwania ruszają pełną parą! Pomóc może każdy. Poznaj historię Piotra i pomóż go odnaleźć!

Gra miejska „ZNAJDŹ MNIE!” wpisuje się w zadania profilaktyczne szkoły. Może być wykorzystana przez wychowawców jako element programu wychowawczego. Uczniowie, którzy wezmą udział w grze mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: kart podarunkowych do H&M oraz biletów do kina.

Miejsce i zasady gry „ZNAJDŹ MNIE!”:
•    miasto - Warszawa
•    termin – 21 marca 2013 r.
•    godziny gry – 10.00 – 12.30
•    miejsce startu i zakończenia – Pasaż Wiecha
•    więcej informacji na stronie – www.strefanastolatka.nieuciekaj.pl

Dla tych osób, które nie mają możliwości wzięcia udziału w grze miejskiej Agencja BBDO Warszawa przygotowała grę internetową NAJTRUDNIEJSZE ZADANIE na www.najtrudniejszezadanie.pl.
Gra rusza 21 marca 2013r.

Najtrudniejszezadanie.pl  to gra zaprojektowana tak, by była wymagająca i wciągająca.
Gracz otrzymuje tylko rysopis poszukiwanej osoby. To wszystko, żadnych innych wskazówek. Jej celem jest pokazanie jak trudną pracę wykonuje Fundacja i dlaczego potrzebujemy pomocy w poszukiwaniach.
Niektórzy mogą się czuć w tej grze zagubieni. Dla innych odnalezienie jednej osoby w nieskończonym świecie może wydawać się wręcz niemożliwe. I poddają się. Ale nie poddaje się Fundacja ITAKA, dzięki której wiele osób zostało odnalezionych.

Zapraszamy.
Kontakt w sprawie informacji:

Izabela Świergiel, Specjalista ds. PR Fundacji ITAKA
Tel. 22 620 16 10, 608 371 495, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - 23.02.2013, Wystawa w Och - Teatrze

13 lutego 2013

23 lutego w Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją kolejna odsłona kampanii antydepresyjnej Fundacji ITAKA „Mężczyźni też płaczą” w Och-Teatrze w Warszawie.
23 lutego w Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją  Fundacja ITAKA przygotowała kolejną odsłonę tegorocznej antydepresyjnej kampanii „Mężczyźni też płaczą”. Tego dnia będzie można w Och-Teatrze w Warszawie obejrzeć wystawę „Depresja oczami mężczyzny” oraz wysłuchać wykładu pt. „Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci”.

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Z wieloletniego doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry.

W tym roku kampania skierowana jest do mężczyzn. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby trzeba ją leczyć. „W naszym społeczeństwie depresja męska jest tabu. Stereotypy męskości zbierają swoje żniwo: mężczyzna nie może być słaby, bo musi być twardy i macho. Nie może być zbyt wrażliwy, bo musi zagryźć zęby i sprawiać wrażenie, jakby cierpienie go nie dotykało. Nie może się załamać, bo co powiedzą w pracy koledzy i rodzina w domu. Poza tym powinien być przedsiębiorczy, utrzymać rodzinę, dobrze zarabiać, musi być zdobywcą, wojownikiem itp. Wszystko to są stereotypy i życzeniowe postrzeganie mężczyzny, pewien „ideał” …no i oczywiście taki mężczyzna nie choruje na depresję.”  Mówi Iwona Wasil Dyrektor Projektów Profilaktycznych Fundacji ITAKA.

W ramach kolejnej odsłony kampanii 23 lutego w Światowy Dzień Walki z Depresją w Och-Teatrze w Warszawie zostanie zaprezentowana wystawa fotograficzna „Depresja oczami mężczyzny”.  Autorem wystawy jest Patryk Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie, reportażysta. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Fotografie ukazują pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach, wpatrzonych w jeden punkt. Na wystawę składa się 9 fotografii, jedna przedstawia mężczyznę, druga detal pokoju.  W ten sposób autor zdjęć chciał ująć jeden z najsmutniejszych, ale równocześnie najistotniejszy aspekt tej choroby – bezradność i samotność. W teatrze odbędzie się również wykład pt. „Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci”, który poprowadzi Iwona Wasil, psychoterapeutka, koordynator programów profilaktycznych i edukacyjnych Fundacji ITAKA.

Dodatkowo tego dnia w godz. 14.00 – 17.00 będzie dyżur Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat w poniedziałek i czwartek, w godzinach 17.00-20.00. Dyżurują lekarze psychiatrzy, którzy prowadzą konsultacje, zarówno z osobami chorymi jak i bliskimi chorych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat choroby, zapytać o leczenie, o stosowane leki.

W tygodniu od 18 lutego do 25 lutego będzie wyemitowany spot kampanii w Metrze Warszawskim. Spoty ukażą się również w kanałach telewizji TVN oraz kanale AXN. 

***

Partnerzy kampanii: Miasto st. Warszawa

Patron wystawy: Akademia Fotografii, Och -Teatr

Patron medialny: Radio Plus, www.malemen.pl, kampaniespoleczne.pl, AK MEDIA

***

ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA Fundacji ITAKA 22 654 40 41, poniedziałek i czwartek 17.00 – 20.00

Telefon jest kierowany do osób, które:

•    podejrzewają, że mogą mieć depresję (dowiedzą się, co w tej sytuacji mogą i powinny zrobić),

•    chorują na depresję, lecz nadal mają opory przed pójściem do specjalisty (poznają objawy i mechanizmy choroby, otrzymają informacje na temat metod i sposobów leczenia depresji, rozmowa z ekspertem pomoże im podjąć leczenie),

•    są w trakcie leczenia i mają pytania, których nie zadały lekarzowi prowadzącemu (anonimowo dostaną odpowiedź na dręczące wątpliwości),

•    są zniechęcone przebiegiem leczenia (dostaną wsparcie w bezradności),

•    są bliskimi chorych na depresję (dowiedzą się, jak pomóc choremu i zachęcić go do leczenia),

•    doświadczają problemu niedostępności lekarzy psychiatrów, długiego czasu oczekiwania na wizytę, cen leków.

***

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć. Nie tylko pomaga w poszukiwaniach, ale też wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Każdego roku prowadzi ok. 1400 spraw. W Warszawie Fundacja prowadzi Punkt Wsparcia Bezpośredniego, zaś w Warszawie, Lublinie i Krakowie funkcjonują Grupy Wsparcia. Oprócz działań poszukiwawczych i wspierających ITAKA prowadzi programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć: program Nie uciekaj, kierowany do nastolatków, akcja Bezpieczna Praca adresowana do osób planujących wyjazd do pracy za granicę oraz Stop depresji dla osób borykających się z tą chorobą.

Kontakt dla prasy: 

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,

Irena Musiałkiewicz: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Izabela Świergiel : Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tel. (22) 620 16 10


Mężczyźni też płaczą - RUSZA KAMPANIA ANTYDEPRESYJNA FUNDACJI ITAKA

7 listopada 2012

Informacja prasowa

6 listopada startuje kolejna odsłona antydepresyjnej kampanii społecznej Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. W tym roku kampania kierowana jest do mężczyzn, a zainauguruje ją wystawa fotograficzna w warszawskim metrze.
 
Z wieloletniego doświadczenia Fundacji wynika, że jedną z najczęstszych przyczyn zaginięć ludzi jest depresja i inne zaburzenia nastroju. Spośród osób zaginionych chorujących na depresję zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry.

W tym roku kampania skierowana jest do mężczyzn, którym często bardzo trudno jest się przyznać do uczuć, które towarzyszą tej chorobie – obniżonego nastroju, smutku, czy wreszcie bezradności. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem depresji jako choroby, która może dotknąć każdego, bez względu na wiek, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód czy status społeczny. Depresji można i trzeba zapobiegać, a w przypadku choroby trzeba ją leczyć. „W naszym społeczeństwie depresja męska jest tabu. Stereotypy męskości zbierają swoje żniwo: mężczyzna nie może być słaby, bo musi być twardy i macho. Nie może być zbyt wrażliwy, bo musi zagryźć zęby i sprawiać wrażenie, jakby cierpienie go nie dotykało. Nie może się załamać, bo co powiedzą w pracy koledzy i rodzina w domu. Poza tym powinien być przedsiębiorczy, utrzymać rodzinę, dobrze zarabiać, musi być zdobywcą, wojownikiem itp. Wszystko to są stereotypy i życzeniowe postrzeganie mężczyzny, pewien „ideał” …no i oczywiście taki mężczyzna nie choruje na depresję.” – mówi Iwona Wasil, Dyrektor Projektów Profilaktycznych Fundacji ITAKA.

Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu uczucia smutku i przygnębienia. Często określa to uczucie słowem "depresja". Dla lekarza-psychiatry słowo to ma jednak całkiem inne znaczenie - opisuje taki stan smutku, który jest chorobą. O tym, czy mamy do czynienia z depresją jako zjawiskiem chorobowym, decydują:

•    nasilenie objawów
•    czas ich trwania
•    wpływ na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym
•    skuteczność leczenia farmakologicznego
•    zaburzenia depresyjne należą do najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych.

Badania epidemiologiczne wskazują, że co najmniej co piąty dorosły przynajmniej raz w swoim życiu przeżywa stan, który można rozpoznać jako depresję i wymaga specjalistycznego leczenia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że depresja jest czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym, z którym zmagają się ludzie na całym świecie. Każdy z nas odczuwa radość i smutek bez względu na pochodzenie, rasę, wyznanie, wykształcenie czy status materialny. Dlatego też każdy człowiek może w pewnym momencie swojego życia odczuwać ciągły smutek, zmęczenie czy brak radości z jakiejkolwiek codziennej czynności. Nie należy tego bagatelizować, gdyż to co czujesz, nie oznacza, że jesteś leniwy, ale prawdopodobnie musisz skorzystać z pomocy psychiatry i psychologa.  Im szybciej zgłosimy się po pomoc, tym większe szanse na wyzdrowienie.

Kampanię zainauguruje wystawa pt. „Depresja oczami mężczyzny”.  Wystawę fotograficzną można będzie zobaczyć przez cały listopad i grudzień w warszawskim metrze, stacja Wilanowska i Kabaty.  Autorem wystawy jest Patryka Karbowski, wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie, reportażysta, twórca słynnego cyklu Młodzi Polacy wydanego przez Instytut Kultury Wizualny w formie książki. Bohaterami zdjęć są mężczyźni, których dotknął problem depresji. Fotografie ukazują pięciu mężczyzn zamkniętych w swoich pokojach,  wpatrzonych  w jeden punkt. Na wystawę składa się 9 fotografii, jedna przedstawia mężczyznę, druga detal pokoju.  W ten sposób autor zdjęć chciał lapidarnie ująć problem depresji, ukazując jeden z najsmutniejszych, ale równocześnie najistotniejszy aspekt tej choroby – bezradność i samotność.  

Głównym elementem kampanii będzie promocja Antydepresyjnego Telefonu Zaufania - 22 654 40 41, który Fundacja ITAKA prowadzi od 9 lat. W poniedziałek i czwartek w godzinach 17.00-20.00 dyżurują pod nim lekarz psychiatrzy. Podczas trwania kampanii telefon będzie czynny od poniedziałku do czwartku, dyżurować będą również psycholodzy. Specjaliści nie leczą przez telefon, ale wysłuchają, doradzą, wskażą miejsca, gdzie można uzyskać pomoc w walce z chorobą. -Ten telefon jest bardzo potrzebny. Dzwoniący są wdzięczni za rozmowy, mówią, że bardziej rozumieją teraz co się z nimi dzieje, że rozmowa była uzupełnieniem wizyty lekarskiej - mówi Justyna Nowakowska, lekarz – psychiatra dyżurująca przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania. Specjaliści ITAKI przeprowadzają 100 rozmów miesięcznie.

Antydepresyjny Telefon Zaufania będzie promowany w całym kraju poprzez specjalnie przygotowane plakaty, ulotki i specjalistyczne foldery, które zostaną rozesłane do ośrodków pomocy społecznej i interwencji kryzysowej. Ponadto firma AK MEDIA będzie dystrybuować ulotki i plakaty w największych miastach w Polsce. W warszawskim metrze będzie emitowany spot kampanii. Stałym elementem kampanii jest strona www.stopdepresji.pl, zawierająca liczne porady dla osób chorych na depresję, zagrożonych tą chorobą oraz ich rodzin i bliskich. Na stronie działa forum umożliwiające wymianę myśli między czytelnikami i zadanie pytania lekarzowi psychiatrze lub psychologowi. Do działań promocyjnych zostaną włączone także media społecznościowe. Na Facebooku pod adresem http://www.facebook.com/StopDepresji działa fan page ITAKI zawierający porady antydepresyjne.  

W ramach kampanii odbędą się dwa bezpłatne, otwarte wykłady dla mieszkańców Warszawy. Pierwszy wykład wygłosi Iwona Wasil, Dyrektor projektów profilaktycznych i edukacyjnych,  pt. „Męska rzecz depresja – cierpienie nie zależy od płci”, 13 listopada 2012, godz. 11.00- 12.30. Drugi wykład poprowadzi Aleksandra Andruszczak–Zin, Dyrektor Zespołu Pomocy Psychologicznej Fundacji ITAKA, pt. „Depresja i zaginięcia – z doświadczeń Fundacji ITAKA”, 29 listopada 2012, godz. 17.30 – 19.00. Oba wykłady odbędą się w Centrum Komunikacji Społecznej, Urząd m.st. Warszawy, pl. Konstytucji 4, Warszawa.


***
Partnerzy kampanii: Miasto st. Warszawa
Patron wystawy: Akademia Fotografii
Patron medialny: Radio Plus, www.malemen.pl, kampaniespoleczne.pl, AK MEDIA


***
ANTYDEPRESYJNY TELEFON ZAUFANIA Fundacji ITAKA 22 654 40 41
Poniedziałku i Czwartku 17.00 – 20.00
W czasie trwania kampanii telefon jest czynny od poniedziałku do czwartku 17.00 – 20.00.
Telefon jest kierowany do osób, które:
•    podejrzewają, że mogą mieć depresję (dowiedzą się, co w tej sytuacji mogą i powinny zrobić),
•    chorują na depresję, lecz nadal mają opory przed pójściem do specjalisty (poznają objawy i mechanizmy choroby, otrzymają informacje na temat metod i sposobów leczenia depresji, rozmowa z ekspertem pomoże im podjąć leczenie),
•    są w trakcie leczenia i mają pytania, których nie zadały lekarzowi prowadzącemu (anonimowo dostaną odpowiedź na dręczące wątpliwości),
•    są zniechęcone przebiegiem leczenia (dostaną wsparcie w bezradności),
•    są bliskimi chorych na depresję (dowiedzą się jak pomóc choremu i zachęcić go do leczenia),
•    doświadczają problemu niedostępności lekarzy psychiatrów, długiego czasu oczekiwania na wizytę, cen leków.


Kontakt dla prasy:  
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,
Irena Musiałkiewicz, tel. (22) 620 16 10, 509 386 092 mail: irena.musialkiewicz@zaginieni.p

Charytatywne kartki świąteczne - firmy mogą pomóc w poszukiwaniu osób zaginionych

25 października 2012

Informacja prasowa

Fundacja ITAKA oraz  Forum Design Cards  po raz kolejny organizują sprzedaż kartek świątecznych, z których dochód zostanie przeznaczony na działania poszukiwawcze oraz wsparcie rodzin osób zaginionych. Już  teraz można kupić kartki świąteczne z logiem Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Akcja kierowana jest głównie  do firm i instytucji, które w okresie bożonarodzeniowym wykorzystują tradycyjne kartki świąteczne do przekazania życzeń partnerom biznesowym.   Każdy, kto będzie chciał wesprzeć działania Fundacji może zamówić kartki z kolekcji wzorów charytatywnych i wyrazić chęć wsparcia, wybierając logo ITAKI. Część zapłaty za kartki  Forum Design Cards przekaże Fundacji.
Katalog z wzorami, informacje oraz formularz do zamówień są dostępne na stronie: http://www.karty-swiateczne.com/nowe.php?fundacja=ITAKA

***
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć. Nie tylko pomaga w poszukiwaniach, ale też wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Każdego roku prowadzi ok. 1400 spraw. W Warszawie Fundacja prowadzi Punkt Wsparcia Bezpośredniego, zaś w Warszawie, Lublinie i Krakowie funkcjonują Grupy Wsparcia dla rodzin osób zaginionych. Oprócz działań poszukiwawczych i wspierających ITAKA prowadzi programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć: Program Nie uciekaj, kierowany do nastolatków, akcja Bezpieczna Praca adresowana do osób planujących wyjazd do pracy za granicę oraz Stop depresji dla osób borykających się z tą chorobą.


Kontakt dla prasy: 
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,
Irena Musiałkiecz, tel. (22) 620 16 10, 509386092 mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i Europie – II konferencja Fundacji ITAKA i MSW

9 października 2012

Informacja Prasowa, 10.10.2012

Postępy w przygotowaniach do wdrożenia w Polsce systemu Child Alert, działanie telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka, zmiana w procedurach poszukiwań osób zaginionych przez policję to najważniejsze tematy konferencji organizowanej przez Fundację ITAKA i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Konferencja „Poszukiwanie osób zaginionych w Polsce i w Europie – 2012” odbędzie się w dniach 10-11 października 2012 r. w Warszawie. Otworzą ją Jacek Cichocki, Minister Spraw Wewnętrznych, Małgorzata Tusk, Małżonka Premiera RP, podinspektor Marek Działoszyński, Komendant Główny Policji oraz Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA. Planowane są także wystąpienia przedstawicieli rodzin osób zaginionych.


W konferencji wezmą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, służb publicznych i administracji państwowej z Polski i innych krajów europejskich, związani z tematem poszukiwań osób zaginionych. Zostaną zaprezentowane zmiany w działaniach i procedurach poszukiwawczych w Polsce oraz doświadczenia Wielkiej Brytanii oraz USA w tym zakresie.  
Pierwszy dzień konferencji jest poświęcony zapobieganiu i reagowaniu w przypadku zaginięć dzieci. Eksperci omówią wdrożenie systemu Child Alert, działanie telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka oraz problem porwań rodzicielskich. Drugiego dnia poruszana będzie tematyka zaginięć osób dorosłych: nowe procedury poszukiwawcze polskiej policji, międzynarodowa współpraca w zakresie poszukiwań osób dorosłych oraz nowatorskie metody poszukiwawcze stosowane przez GOPR oraz stowarzyszenia ratowników z psami. Podczas konferencji odbędą się także dwie uroczystości: wręczenie nagrody dla psa i jego opiekuna, zasłużonych w poszukiwaniu osób zaginionych oraz podpisanie umowy o współpracy pomiędzy GP GOPR a Fundacją ITAKA.


•    116 000  - telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka
Telefon 116 000w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka działa w Polsce o 2009 roku. Każdego miesiąca Fundacja ITAKA, której pracownicy i wolontariusze dyżurują przy telefonie, odbierają około 2 tysięcy połączeń. 116 000 działa obecnie w 18 krajach UE. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Missing Children Europe, w zdecydowanej większości beneficjenci dzwonią w sprawie ucieczek z domu, w drugiej kolejności w przypadkach porwań rodzicielskich. Jak pokazały badania Eurobarometru, powszechna znajomość telefonu jest niska, dlatego Fundacja ITAKA realizuje liczne działania promocyjne, skierowane do potencjalnych beneficjentów. W Polsce telefon jest bezpłatny, działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W 2012 roku działanie telefonu w Polsce wspierają Unia Europejska w ramach programu Daphne, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Orange Polska.


•    System Child Alert
Podczas ubiegłorocznej konferencji dyskutowana była potrzeba wdrożenia w Polsce systemu alarmowego Child Alert, który z powodzeniem ratuje dzieci w 11 krajach Unii Europejskiej. Fundacja ITAKA była inicjatorem wprowadzenia tego systemu w Polsce. W minionym roku, dzięki środkom z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ITAKA przygotowała raport na temat działania systemu w innych krajach i możliwości wdrożenia go w Polsce. Obecnie za wdrożenie Child Alertu w Polsce odpowiedzialna jest polska Policja, która jako jedyna w Europie otrzymała na ten cel środki UE. Fundacja ITAKA obecnie realizuje działania informacyjne i szkoleniowe, w ramach projektu finansowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.


•    Porwania rodzicielskie
Porwania rodzicielskie to kolejna, po ucieczkach z domu, ważna przyczyna zaginięć osób nieletnich. Skala zjawiska w Polsce nie jest dokładnie znana, ponieważ nie są prowadzone całościowe statystyki. Do Fundacji ITAKA zgłoszono w tym roku blisko 50 porwań rodzicielskich, udzielono także drugie tyle porad prawnych i psychologicznych. Fundacja jako jedyna w Polsce świadczy pomoc  psychologiczną i prawną rodzicom dzieci, będących ofiarami porwań rodzicielskich. Fundacja postuluje przeprowadzenie zmian w prawie w celu penalizacji uprowadzenia dziecko przez jedno z rodziców. Postulaty ITAKI zostały zaprezentowane sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.


•    Poszukiwanie osób zaginionych nowe procedury policji
W czerwcu 2012 r. weszło w życie zarządzenie Komendanta Głównego Policji, które zmienia część procedur poszukiwawczych osób zaginionych przez polską Policję. Najważniejsze zmiany to utworzenie nowej kategorii zaginięć, ustanowienie jasnego trybu postępowania w przypadku porwań rodzicielskich, wprowadzenie konkretnego terminu zlecenia przez Policję wykonania badań DNA osoby zaginionej i osoby NN. Zmiany w zarządzeniu były konsultowane z Fundacją ITAKA.


•    Poszukiwanie osób dorosłych poza granicami
Ponad 80% osób zaginionych poszukiwanych przez Fundację ITAKA to osoby dorosłe. Najczęstsze przyczyny zaginięć to problemy osobiste, rodzinne i finansowe, depresja, uzależnienia i inne choroby. Zaginieni padają także ofiarą przestępstw lub świadomie odchodzą z domu.  Coraz częściej zdarzają zaginięcia zagraniczne, związane m.in. z wyjazdem do pracy. Widząc potrzebę międzynarodowej współpracy poszukiwawczej oraz wymiany doświadczeń, Fundacja ITAKA zainicjowała powstanie Międzynarodowej Sieci Poszukiwań Osób Zaginionych. W jej skład weszły organizacji pozarządowe z  9 krajów UE.


**
Co roku w Polsce ginie bez wieści około 15 tysięcy osób. W 2011 roku Policja odnotowała 15 616 zgłoszeń zaginięcia, w tym 151 zaginięć dzieci do lat 7, 482 dzieci do lat 13 oraz 3 697 nastolatków w wieku 12-17 lat. Działania poszukiwawcze prowadzi Policja, a także Fundacja ITAKA. Dodatkowo, Fundacja oferuje osobom zaginionym i ich rodzinom bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną  oraz poradnictwo socjalne.


Kontakt w sprawie informacji
Joanna Gogolińska
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Tel. 22 620 16 10, 608 334 695, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.zaginieni.pl

Czy rodzic, który uprowadza dziecko będzie karany?

26 września 2012

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się postulatem Fundacji ITAKA, który dotyczy penalizacji uprowadzenia dziecka przez rodzica. Posiedzenie komisji w sprawie porwań rodzicielskich odbędzie się w czwartek 27 września br. o godzinie 16.

Fundacja ITAKA postuluje zmiany w prawie, ponieważ w tej chwili rodzice, którym drugi rodzic uprowadził dziecko i pozbawił możliwości kontaktu, mają w praktyce ograniczone możliwości skutecznego działania. – Od 3 lat zajmujemy się problemem porwań rodzicielskich i obserwujemy, że istniejące  rozwiązania w zakresie egzekucji wyroków sądów cywilnych oraz możliwość ochrony praw rodzica i dziecka w trybie karnym są niestety nieskuteczne – mówi Paulina Gluza, Szef Zespołu Prawnego Fundacji ITAKA.  – Znamy takie przypadki, gdzie rodzic ma pełnię władzy rodzicielskiej i nie może jej sprawować, gdyż drugi rodzic pozbawia go kontaktu z dzieckiem. Państwo nie wspiera wystarczająco swoich obywateli w procesie odzyskania tego kontaktu. Jesteśmy w kontakcie z rodzicami, którzy wyczerpali już wszystkie dostępne środki prawne i nadal są bezsilni.  

Jakie zmiany w prawie postuluje Fundacja ITAKA? Chodzi o wprowadzenie do kodeksu karnego przepisu penalizującego uprowadzenie dziecka. ITAKA proponuje wprowadzenie do ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. kodeks karny następującego przepisu:

§ 1 Kto, będąc rodzicem lub osobą powołaną do opieki lub nadzoru nad małoletnim, bez względu na zakres przysługujących mu wobec małoletniego praw i obowiązków, umyślnie uniemożliwia albo utrudnia drugiemu rodzicowi lub osobie powołanej do opieki lub nadzoru osobisty kontakt z małoletnim albo wykonywanie przysługującej mu z mocy ustawy lub orzeczenia sądu władzy rodzicielskiej, opieki, lub nadzoru, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2 Ściganie przestępstwa określonego w § 1 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Obecnie art. 211 k.k. stanowi, iż kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jednak orzecznictwo polskich sądów oraz interpretacja Sadu Najwyższego wykluczają rodzica z grupy osób mogących popełnić czyn z tego artykułu. Orzecznictwo pozostaje niezmienne od 30 lat, mimo iż zmieniły się warunki społeczno-ekonomiczne, w szczególności związane ze swobodą przemieszczania się.

Jakie efekty będzie miała zmiana prawa w postulowanym przez Fundację ITAKA kierunku? – Przede wszystkim zwiększy się skuteczność poszukiwania i odzyskania dziecka, dzięki możliwości zastosowania instrumentów przewidzianych w procedurze karnej, takich jak np. zatrzymanie, przeszukanie mieszkania, kontrola i utrwalanie rozmów – mówi Paulina Gluza. – Dodatkowo możemy mówić o walorze prewencyjnym. Liczymy, że zmiana prawa odstraszy rodziców od popełniania tego czynu w przyszłości.

Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia, gdy jedno z rodziców bez woli i wiedzy drugiego lub pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje dziecko na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica możliwości utrzymania kontaktu z dzieckiem w przysługującym mu zgodnie z prawem zakresie.
Skala zjawiska jest trudna do oszacowania, gdyż nikt nie prowadzi całościowych statystyk. Do Fundacji ITAKA od 2009 roku do połowy 2012 roku zgłoszono 173 przypadki porwań rodzicielskich, w tym aż 43 w pierwszym półroczu bieżącego roku. Dodatkowo w 2012 roku blisko 50 rodziców dzwoniło z prośbą o konsultację prawną.

Kontakt w sprawie informacji:
Joanna Gogolińska, szef Zespołu PR, tel. 22 620 16 10, 608 334 695, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Paulina Gluza, szef Zespołu Prawnego, tel. 22 654 70 70, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Informacja prasowa do pobrania

Posulat Fundacji ITAKA, który będzie przedmiotem prac Komisji

 

GRA MIEJSKA - WROCŁAW 27.09.2012

12 września 2012

GRA MIEJSKA „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA” JUŻ 27.09.2012 WE WROCŁAWIU

Fundacja ITAKA zaprasza uczniów gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych do udziału w grze miejskiej „Poszukiwany-Poszukiwana”, która odbędzie się w czwartek 27 września w godz. 10:00 – 13:00 w centrum Wrocławia. Gra miejska doskonale łączy w sobie walory edukacyjne i dobrą zabawę. W trakcie gry uczniowie mają okazję zapoznać się z wybranymi treściami dotyczącymi kampanii Fundacji ITAKA Nie uciekaj!, poszukując zaginionego nastolatka Artura, który uciekł z domu. Aby odnaleźć zaginionego uczestnicy gry przemierzają miasto w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W tym czasie poznają fragmentami historię Artura, dowiadują się o problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

Gra miejska „Poszukiwany-Poszukiwana” wpisuje się w zadania profilaktyczne szkoły. Może być wykorzystana przez wychowawców jako element programu wychowawczego. Uczniowie, którzy wezmą udział w grze mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: kart podarunkowych oraz biletów do kina.

Miejsce i zasady gry „Poszukiwany - poszukiwana”:
• miasto - Wrocław
• termin – 27 września 2012 r.
• godziny gry – 10.00 – 13.00
• miejsce startu i zakończenia – Plac Społeczny
• rejestracja do gry i więcej informacji na stronie – strefanastolatka.nieuciekaj.pl

GRA MIEJSKA - GDAŃSK 25.09.2012

12 września 2012

 GRA MIEJSKA „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA” JUŻ 25.09.2012 W GDAŃSKU

Fundacja ITAKA zaprasza uczniów gimnazjów i szkól ponadgimnazjalnych do udziału w grze miejskiej „Poszukiwany-Poszukiwana”, która odbędzie się we wtorek 25 września w godz. 10:00 – 13:00 w centrum Gdańska. Gra miejska doskonale łączy w sobie walory edukacyjne i dobrą zabawę. W trakcie gry uczniowie mają okazję zapoznać się z wybranymi treściami dotyczącymi kampanii Fundacji ITAKA Nie uciekaj!, poszukując zaginionego nastolatka Artura, który uciekł z domu. Aby odnaleźć zaginionego uczestnicy gry przemierzają miasto w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W tym czasie poznają fragmentami historię Artura, dowiadują się o problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

Gra miejska „Poszukiwany-Poszukiwana” wpisuje się w zadania profilaktyczne szkoły. Może być wykorzystana przez wychowawców jako element programu wychowawczego. Uczniowie, którzy wezmą udział w grze mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród: kart podarunkowych oraz biletów do kina.

Miejsce i zasady gry „Poszukiwany - poszukiwana”:
• miasto - Gdańsk
• termin – 25 września 2012 r.
• godziny gry – 10.00 – 13.00
• miejsce startu i zakończenia – pod kinem Krewetka
• rejestracja do gry i więcej informacji na stronie – strefanastolatka.nieuciekaj.pl

Depresja jest jedną z głównych przyczyn samobójstw

10 września 2012

Informacja Prasowa, 10.09.2012 r.

10 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Ma on na celu zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tego problemu oraz zwrócenie uwagi na osoby, w naszym otoczeniu, które przestały radzić sobie z problemami. Fundacja ITAKA od 2001 roku prowadzi kampanię antydepresyjną „Stop Depresji”, gdyż nieleczona depresja może prowadzić do zaginięcia, które kończy się samobójstwem.  

Według danych Biura Światowej Organizacji Zdrowia, każdego roku na świecie, popełnianych jest około 1 milion samobójstw, oznacza to śmierć samobójczą co mniej więcej 40 sekund. „Samobójstwo jest wiodącą przyczyną zgonów na świecie, zwłaszcza wśród młodych ludzi (WHO 2003)”.

W Polsce śmierć samobójcza jest drugą na liście przyczyn zgonów wśród dzieci i młodzieży. Skuteczność samobójstw popełnianych przez chłopców jest niestety bardzo wysoka, bo wynosi aż ok. 75 %. (wg. danych GUS i KGP). Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce w 2011 r. odnotowano 5124 próby samobójcze, z których 3839 zakończyło się śmiercią. W przypadku dzieci w wieku od 10 do 19 lat mieliśmy do czynienia z 359 próbami samobójczymi, w tym ze 169 śmiertelnymi. „W związku z dużym odsetkiem śmierci samobójczych wśród osób nieletnich od września 2012 r. Fundacja ITAKA uruchomiła  szkolenia dla nauczycieli „Zagrożenie depresją u młodzieży”, które w roku szkolnym 2012/ 2013 będą realizowane na terenie całego kraju.  Chcemy, aby nauczyciele potrafili rozpoznawać niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tej groźniej chorobie. Nie chodzi tu oczywiście o diagnozę, gdyż tą mogą postawić jedynie specjaliści. Bardziej zależy nam na wyczuleniu na pewne symptomy i wytworzeniu umiejętności nawiązania bezpiecznego kontaktu z uczniem oraz skierowaniu go do osoby, która udzieli fachowej pomocy ” – mówi Iwona Wasil, Dyrektor ds. Projektów Profilaktycznych i Edukacyjnych w Fundacji ITAKA.

Przyczyny samobójstw są bardzo złożone, zależą od sytuacji gospodarczej danego regionu np. ubóstwa, bezrobocia, ale też od kondycji zdrowotnej osób z krajów rozwiniętych, gdzie dominującymi przyczynami samobójstw poza uzależnieniami są choroby i zaburzenia psychiczne.

Depresja jest jedną z takich chorób, która jeśli pozostanie nieleczona prowadzi często do samobójstwa. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje że depresja jest czwartą spośród najpoważniejszych chorób. Śmierciom samobójczym można przeciwdziałać m.in. lecząc depresję.

Kampania społeczna „STOP DEPRESJI” prowadzona jest w listopadzie. Co roku  Fundacja kieruje ją do innej grupy społecznej, w tym roku będą to mężczyźni. Celem kampanii jest  szerzenie świadomości, że depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na miejsce zamieszkania, pozycję społeczną czy status materialny.  Bardzo ważne jest dotarcie z informacją o objawach depresji do społeczeństwa, tak aby wszyscy zagrożeni i ich bliscy mogli jak najwcześniej rozpoznać niepokojące sygnały choroby i jej zapobiec. Dlatego też Fundacja ITAKA zachęca do szukania pomocy. Istotnym elementem kampanii jest promocja bezpłatnego Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji ITAKA 22 654 40 41, pod którym w poniedziałki i czwartki dyżurują lekarze psychiatrzy gotowi wysłuchać problemów i udzielić wsparcia.  Od listopada  tego roku będą również dyżurować psycholodzy, a telefon będzie działał przez 4 dni w tygodniu, od poniedziałku do czwartku w godz. 17:00 – 20:00.

***
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych jest jedyną organizacją w Polsce całościowo zajmującą się problemem zaginięć. Nie tylko pomaga w poszukiwaniach, ale też wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści ITAKI udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych i socjalnych. Każdego roku do Fundacji zgłaszanych jest ok. 1400 zaginięć. W Warszawie Fundacja prowadzi Punkt Wsparcia Bezpośredniego, zaś w Warszawie i Lublinie funkcjonują Grupy Wsparcia. Oprócz działań poszukiwawczych i wspierających ITAKA prowadzi programy profilaktyczne mające na celu zmniejszenie liczby zaginięć: Program Nie uciekaj, kierowany do nastolatków, akcja Bezpieczna Praca adresowana do osób planujących wyjazd do pracy za granicę oraz Stop depresji dla osób borykających się z tą chorobą.

www.stopdepresji.pl

Kontakt dla prasy:  
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych,
Irena Musiałkiewicz, tel. (22) 620 16 10, 509 386 092 mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Joanna Gogolińska, tel. (22) 620 16 10, 608 334 695 mail:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Czy porwanie dziecka to czyn o niskiej szkodliwości społecznej?

6 września 2012

W najbliższy poniedziałek 10 września piaseczyński sąd zdecyduje, czy porwanie dziecka to czyn o niskiej szkodliwości społecznej. To ważny wyrok dla pana Jacka, który od ponad roku nie jest w stanie wyegzekwować powrotu do Polski swojego syna, bezprawnie wywiezionego przez matkę, obywatelkę Portugalii. Do Fundacji ITAKA tylko w pierwszym półroczu 2012 roku zgłoszono 23 przypadki porwań rodzicielskich. Niestety w większości z nich rodzicom nie udaje się skutecznie wyegzekwować swoich praw

Poniedziałkowy wyrok będzie kolejnym etapem ponad rocznej batalii ojca o odzyskanie syna. – Od dnia porwania próbowałem dzwonić dziesiątki razy dziennie, wysyłałem setki maili i wiadomości sms prosząc o kontakt. Przez rok widziałem się z dzieckiem tylko niecałe dwie godziny. Od lutego nie wiem gdzie jest mój syn David, nie wiem czy żyje. – mówi pan Jacek.

Ta historia rozpoczęła się ponad rok temu. Po rozpadzie małżeństwa sąd przyznał ojcu prawo opieki nad Davidem, zawieszając matce na czas postępowania rozwodowego prawa rodzicielskie. W lipcu 2011 r. sprzed domu w podwarszawskiej miejscowości czteroletni David został siłą wyciągnięty z samochodu ojca przez dwóch mężczyzn, którzy przekazali dziecko będącej z nimi matce. Pościg za dzieckiem był nieskuteczny. Od tej pory dziecko nie wróciło do ojca.  
Wszelkie działania prawne, które pan Jacek podjął w celu odzyskania dziecka, okazały się nieskuteczne. Złożył zawiadomienie do prokuratury w Piasecznie, domagając się ścigania porywaczy oraz matki dziecka. W momencie porwania dziecka matka miała zawieszoną władzę rodzicielską, obowiązywał zakaz wywozu dziecka z Polski. Ojciec zgłosił porwanie policji. Prokuratura w Piasecznie podjęła decyzję o postawieniu zarzutów o uprowadzenie z użyciem przemocy, ale odmówiła złożenia do sądu wniosku o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA) za matką, argumentując, że nie można na pewno stwierdzić, że dziecko znajduje się w Portugali. Dzięki współpracy z Fundacją ITAKA i portugalską organizacją poszukujących zaginionych, udało się ustalić miejsce pobytu dziecka. Prokuratura jednak na ponowne zapytanie ojca odmówiła wnioskowania o wydanie ENA, tym razem argumentując, że miejsce pobytu matki jest znane.

Ojciec już dwa dni po porwaniu podjął kroki prawne w trybie międzynarodowej konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę (tzw. konwencji haskiej), co miało doprowadzić – zgodnie z jej założeniem – do przywrócenia stanu faktycznego i prawnego, jaki istniał przed bezprawnym uprowadzeniem dziecka. W efekcie w lutym 2012 r. portugalski sąd zadecydował, że dziecko ma wrócić do Polski. Uzyskawszy informację o treści wyroku, matka natychmiast opuściła dotychczasowe miejsce zamieszkania i do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się ona i dziecko. W Polsce i Portugalii dziecko zgłoszone jest na policję jako zaginione, ale prowadzone poszukiwania są bezskuteczne. Tymczasem po dziewięciu miesiącach działań prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie porwania dziecka przez matkę z powodu niskiej szkodliwości społecznej czynu. To postanowienie ojciec zaskarżył. Stanowisko sądu w tej sprawie poznamy w poniedziałek, 10 września.

Dlaczego działania ojca są nieskuteczne? - Niestety takie są polskie realia – mówi Paulina Gluza, szef Zespołu Prawnego Fundacji ITAKA. – W Polsce w przypadku porwania dziecka przez jedno z rodziców trudno jest dochodzić swoich praw w sądzie, a następnie skutecznie wyegzekwować wykonanie korzystnego dla nas wyroku.
Z porwaniem rodzicielskim mamy do czynienia, gdy jedno z rodziców bez woli i wiedzy drugiego wywozi dziecko na stałe, pozbawiając tym samym dziecko oraz drugiego rodzica możliwości utrzymywania kontaktu w przysługującym im – zgodnie z prawem – zakresie. Fundacja ITAKA zajmuje się tematem porwań rodzicielskich od 2009 roku, od tej pory zarejestrowała ponad 150 przypadków. Rodzice otrzymają tu pomoc poszukiwawczą
i psychologiczną, a także najbardziej potrzebną pomoc prawną.

Fundacja lobbuje także na rzecz zmiany w prawie. –  Zjawisko porwań rodzicielskich jest mało znane polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Dodatkowo często rodzice, którzy porywają własne dzieci mają poczucie całkowitej bezkarności – tłumaczy Paulina Gluza. – Dlatego chcielibyśmy zmienić zapis art. 211 Kodeksu karnego, tak aby jasno z niego wynikało, że porwanie dziecka jest przestępstwem również wtedy, gdy porywaczem jest rodzic dysponujący pełnią władzy rodzicielskiej.

Dużym problemem w przypadku porwań międzynarodowych jest fakt, że państwo polskie nie przeciwdziała zjawisku takich porwań i nie chroni ich ofiar w takim stopniu, jak inne kraje, będące stroną konwencji haskiej. Tam powstały np. wyspecjalizowane sądy orzekające jedynie w sprawach z konwencji haskiej, co umożliwia podejmowanie szybkich decyzji i gromadzenie cennych doświadczeń. Rodzicom w innych krajach łatwiej jest uzyskać wsparcie finansowe na czas trwania procesu, a także dostęp do specjalistycznej pomocy prawnej, w tym do mediacji. - U nas niestety wszystko zależy od determinacji i zasobności portfela rodzica – dodaje Paulina Gluza.

Z doświadczenia Fundacji ITAKA wynika także, że jest też problem z prowadzeniem działań poszukiwawczych przez polską policję. Dopiero od lipca tego roku w procedurach policyjnych dotyczących prowadzenia działań poszukiwawczych osób zaginionych pojawiło się sformułowanie „porwanie rodzicielskie”. Wcześniej trudno było zgłosić zaginięcie dziecka, które przebywa z jednym z rodziców, nawet jeśli jego prawa rodzicielskie są ograniczone.  

Fundacja ITAKA oferuje rodzicom bezpłatną pomoc psychologiczną, prawną i poszukiwawczą pod bezpłatnym całodobowym numerem 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

Kontakt w sprawie informacji:
Paulina Gluza, szef Zespołu Prawnego Fundacji ITAKA, tel. 22 654 70 70, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Joanna Gogolińska, szef Zespołu PR, tel. 22 620 16 10, 608 334 695, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.porwanierodzicielskie.pl

 


 

 

Ważne zmiany w procedurach poszukiwawczych osób zaginionych

16 lipca 2012

Utworzenie nowej kategorii zaginięć, ustanowienie jasnego trybu postępowania w przypadku porwań rodzicielskich, wprowadzenie konkretnego terminu zlecenia przez Policję wykonania badań DNA osoby zaginionej i osoby NN – to najważniejsze zmiany w procedurach poszukiwawczych osób zaginionych, wprowadzone nowym zarządzeniem Komendanta Głównego Policji. Fundacja ITAKA brała czynny udział w przygotowaniu zmian.

 

 - Nowe zarządzenie wprowadziło wiele pozytywnych zmian w procedurach poszukiwawczych – mówi Aleksandra Andruszczak-Zin, Zastępca Dyrektora Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. –  Jesteśmy usatysfakcjonowani, że Policja wprowadziła nowe rozwiązania po konsultacji z ITAKĄ, uwzględniając przy tym nasze postulaty, które wynikały z doświadczenia poszukiwawczego
i bieżącego kontaktu z rodzinami osób zaginionych.

 

 • Wprowadzenie III kategorii zaginięć

Do dotychczas istniejących dwóch kategorii, do których mogła zostać zakwalifikowana osoba zaginiona dodano kategorię III. Zalicza się do niej osoby małoletnie, które kolejny raz uciekły z domu rodzinnego, domu dziecka lub ośrodka opiekuńczego, bądź innej tego rodzaju placówki. W kategorii III znalazły się także osoby pełnoletnie, które samowolnie oddaliły się ze szpitala psychiatrycznego, domu pomocy społecznej, środowiskowego domu samopomocy lub innej tego rodzaju placówki, w której pobyt został przymusowo orzeczony przez odpowiedni organ. Do zaginięć tej kategorii włączono także osoby małoletnie zaginione w efekcie tzw. porwania rodzicielskiego.

 

Podział zaginięć na kategorie oznacza w praktyce zróżnicowanie działań poszukiwawczych podejmowanych przez Policję (najbardziej intensywne są poszukiwania osób zaginionych zakwalifikowanych do kategorii I). W przypadku zaginięć III kategorii policjant będzie miał obowiązek rejestracji osoby zaginionej oraz:

-       powiadomienia właściwego sądu rodzinnego i opiekuńczego o samowolnym oddaleniu się osoby małoletniej w wyniku ucieczki,

a w przypadku porwania rodzicielskiego:

-       obowiązek powiadomienia właściwego sądu rodzinnego i opiekuńczego o wszczęciu poszukiwań osoby małoletniej jako zaginionej oraz

-       obowiązek poinformowania osoby zawiadamiającej o zasadności zwrócenia się do sądu z wnioskiem o wskazanie dalszego postępowania w przypadku ustalenia miejsca pobytu małoletniej osoby zaginionej.

Czynności poszukiwawcze podejmuje się tylko w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub wolności osoby zaginionej lub gdy istnieje realna możliwość szybkiego jej odnalezienia.

Co to oznacza w praktyce? - Przede wszystkim mamy jasne wytyczne odnośnie postępowania w przypadku porwania rodzicielskiego. Do tej pory nie było procedury, jak w takich przypadkach postępować – tłumaczy Paulina Gluza, Dyrektor Zespołu Prawnego Fundacji ITAKA – Natomiast w przypadku powtórnych ucieczek, zakwalifikowanie do III kategorii oznacza w praktyce zawężenie czynności poszukiwawczych.

 

 • Wprowadzono definicję porwania rodzicielskiego

W zarządzeniu KGP pojawia się - po raz pierwszy w polskich przepisach prawnych – definicja porwania rodzicielskiego. Porwanie rodzicielskie to sytuacja, w której jedno z rodziców lub opiekunów posiadających pełną władzę rodzicielską bez woli i wiedzy drugiego z nich pod pretekstem krótkotrwałego pobytu wywozi lub zatrzymuje osobę małoletnią na stałe, pozbawiając tym samym drugiego rodzica lub opiekuna posiadającego pełną władzę rodzicielską możliwości utrzymywania kontaktu z małoletnim w przysługującym mu zgodnie z prawem zakresie.

 

Zawiadomienie o zaginięciu dziecka w przypadku porwania rodzicielskiego może zgłosić tylko rodzic.

 

 • Poszerzenie zakresu czynności poszukiwawczych w zaginięciach kategorii I i II

 Na mocy zarządzenia zmieniono zakres czynności, które powinna podjąć Policja w przypadku przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu osoby.

 

W przypadku zakwalifikowania do kategorii I dodano m.in. obowiązek zabezpieczenia i analizy zapisów z monitoringów w rejonie miejsca zaginięcia oraz miejsc, gdzie po raz ostatni mogła być widziana osoba zaginiona oraz zlecenia oznaczenia i porównania kodu genetycznego materiału biologicznego pochodzącego od osoby zaginionej z profilami zarejestrowanymi w bazie danych DNA w ciągu 90 dni od przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu.

 

W przypadku zakwalifikowania do kategorii II dodano m.in. obowiązek zlecenia oznaczenia
i porównania kodu genetycznego materiału biologicznego pochodzącego od osoby zaginionej z profilami zarejestrowanymi w bazie danych DNA w ciągu 180 dni od przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu.

 

Według Fundacji ITAKA szczególnie istotne jest wskazanie konkretnego terminu, w którym mają zostać zlecone badania genetyczne. - Poprzednie zarządzenie zawierało sformułowanie „niezwłocznie”, co dawało szerokie pole do interpretacji – tłumaczy Paulina Gluza.

 

 • Zgłaszanie zaginięcia i zakończenie poszukiwań.

 Oprócz członka rodziny do osób uprawnionych do zawiadomienia Policji o zaginięciu został dodany opiekun prawny oraz przedstawiciel ustawowy osoby zaginionej. Policja zobowiązana jest wydać osobie zgłaszającej zaświadczenie o przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu osoby. Ponadto,
w przypadku zgłaszania zaginięcia osoby małoletniej, policjant ma obowiązek poinformowania zgłaszającego o bezpłatnej całodobowej pomocy świadczonej przez Fundację ITAKA poprzez telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

 

Z 15 lat do lat 25wydłużono okres, przez który przechowuje się teczkę poszukiwania w archiwum policyjnym. - Jest to istotna zmiana – mówi Paulina Gluza, gdyż w sprawie mogą pojawić się nowe okoliczności, które łatwiej będzie uwzględnić, jeśli teczka osoby zaginionej będzie nadal znajdowała się w archiwum Policji.

 

 • Postępowanie w przypadku ujawnienia NN osoby

Istotną zmianą dotyczącą czynności identyfikacyjnych jest wskazanie terminu 60 dni od dnia ujawnienia NN osoby na pobranie i zlecenie oznaczenia kodu genetycznego materiału biologicznego od NN osoby. Ponadto wprowadzono obowiązek dokonywania systematycznych typowań polegających na porównaniu cech wyglądu zewnętrznego i znaków szczególnych NN osoby z ewidencją policyjną nie rzadziej niż raz na 90 dni.

Z 10 do co najmniej 25 lat od daty zakończenia czynności identyfikacyjnych wydłużono okres, po upływie którego następuje zakończenie identyfikacji i usunięcie danych jej dotyczących z ewidencji policyjnej.

 

 • Postępowanie w przypadku znalezienia NN zwłok

Wprowadzono także zmiany dotyczące postępowania w przypadku znalezienia NN zwłok,
w szczególności w odniesieniu do badań DNA
. Policjant prowadzący identyfikację jest zobowiązany do zlecenia oznaczenia kodu genetycznego materiału biologicznego pobranego na miejscu ujawnienia NN zwłok w ciągu 30 dni od dnia ich ujawnienia. Rozszerzono także katalog metod identyfikacji o badania antroposkopijne.

 

Nowe zarządzenie Nr 124 Komendanta Głównego Policji z dnia 4 czerwca 2012 r. weszło w życie 19 czerwca 2012 r.

 

Informacja prasowa do pobrania

Nowe Zarządzenie KGP nr 124 do pobrania

 

Kontakt w sprawie informacji:

 

Joanna Gogolińska

Dyrektor Zespołu PR i Fundraisingu Fundacji ITAKA

Tel. 22 620 16 10, 608 334 695

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

„Demotywatory nie uciekają” – rusza konkurs Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl

9 lipca 2012

Lubisz motywować i demotywować? Uważasz, że ucieczki z domu to ważny problem? Weź udział w konkursie Fundacji ITAKA i portalu demotywatory.pl na najlepszy demotywator przeciwko ucieczkom. Do wygrania 2 aparaty fotograficzne. Prace można przesyłać do końca lipca br.

Aby zgłosić udział w konkursie należy przygotować demotywator, który zniechęci młodzież do uciekania z domu i jednocześnie zmotywuje do rozwiązywania swoich problemów, a nie uciekania od nich. Prace można przygotować za pomocą specjalnego mechanizmu na stronie demotywatory.pl, a zgłosić poprzez stronę www.nieuciekaj.pl Nagrodami w konkursie są  aparaty fotograficzne dla autorów 2 najwyżej ocenionych prac. Jedną z prac wybierze jury Konkursu, a drugą internauci. Konkurs trwa od 9 do 31 lipca br.

Konkurs jest elementem kampanii „Nie Uciekaj” Fundacji ITAKA, której celem jest zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu. Ucieczki to ważny problem społeczny, co roku ucieka z domu rodzinnego około 4 tysięcy nastolatków, a kolejne 20 tysięcy z różnego rodzaju placówek opiekuńczych. Fundacja ITAKA od 2003 r. organizuje akcję „Nie uciekaj”,
w ramach której promuje telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka, gdzie nastolatkowe i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc. Z psychologiem ITAKI można się także skontaktować mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. Liczne porady dla nastolatków i ich rodziców dostępne są na stronie www.nieuciekaj.pl .

Więcej informacji www.nieuciekaj.pl


Kontakt w sprawie informacji:
Joanna Gogolińska
Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Tel. 22 620 16 10, 608 334 695, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Informacja prasowa do pobrania

Wakacyjne ucieczki z domu

25 czerwca 2012

Wakacje sprzyjają ucieczkom z domu. Fundacja ITAKA zapobiega ucieczkom w ramach akcji „Nie uciekaj” Nastolatki i ich rodzice mogą uzyskać profesjonalną pomoc pod całodobowym bezpłatnym numerem telefonu 116 000 oraz poprzez stronę www.nieuciekaj.pl.

25 maja - Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

23 maja 2012

Każdego roku w Polsce policja poszukuje ponad 500 zaginionych dzieci poniżej 12 roku życia. Jak twierdzą specjaliści z Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych większości zaginięć można byłoby uniknąć gdyby rodzice otaczali swe pociechy większą uwagą i nie lekceważyli zagrożeń wynikających z nieprawidłowej opieki.

Obchodzony każdego roku na całym świecie Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego jest okazją  by zwrócić uwagę na przyczyny zaginięć małych dzieci i wskazać metody właściwej opieki. Czasem by zapobiec nieszczęściu wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • Małego dziecka nigdy nie zostawiaj bez opieki; nigdy nie zostawiaj dziecka w wózku przed sklepem!
 • Dziecko jak najwcześniej powinno znać swoje imię i nazwisko, a także imiona rodziców;
 • Do 10. roku życia dziecko nie powinno zostawać samo w domu;
 • Dzieci poniżej 7. roku życia nigdy nie powinny bawić się same na podwórku. Wyglądanie przez okno raz na kilka minut nie jest właściwą opieką!
 • Gdy wychodzisz z dzieckiem na spacer, do supermarketu, na festyn, pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka, a nie ono ma pilnować się ciebie!
 • Naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, nie może przyjmować od obcych osób żadnych prezentów, słodyczy.  

Progresja wiekowa

ITAKA poszukuje obecnie 22 dzieci, których poszukiwania trwają już co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat. W przypadku długoletnich poszukiwań małych dzieci jednym z narzędzi poszukiwawczych jest progresja wiekowa. Jest to symulacja wyglądu osoby po upływie określonego czasu. Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja ITAKA poświęca właśnie pamięci małych dzieci zaginionych wiele lat temu.

Gdy zaginie dziecko

Jak twierdzą specjaliści ds. poszukiwań z Fundacji ITAKA, przy zaginięciu małego dziecka szczególnie ważna jest pierwsza godzina od zaginięcia. Należy wtedy przeszukać najbliższą okolicę i zgłosić sprawę w komisariacie policji. Pamiętajmy, że policjant nie ma obowiązku czekać 24h na przyjęcie zgłoszenia.

116 000 Telefon w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych prowadzi całodobowy, bezpłatny telefon, pod którym można zgłosić zaginięcie małego dziecka. Można na niego dzwonić z terenu całego kraju, zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych. Pod telefonem dyżurują eksperci ITAKI, gotowi przyjąć zgłoszenie zaginięcia, doradzić w poszukiwaniach czy też wesprzeć rozmową.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego został ustanowiony w 1983 roku w USA, a od 1986 roku obchody tego wydarzenia nabrały międzynarodowego charakteru. Głównym celem Dnia Dziecka Zaginionego jest zwrócenie uwagi na problem zaginionych dzieci. Tego dnia organizacje na całym świecie mówią o tym, jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia i co zrobić, jeśli do niego dojdzie. Symbolem pamięci o zaginionych dzieciach jest kwiat niezapominajki.


Pobierz informację prasową

Pobierz poradnik Jak opiekować się dzieckiem


 

Każdego roku ucieka z domu ponad 4000 nastolatków - start kampanii Nie uciekaj Fundacji ITAKA - 12 maja

9 maja 2012

Gdzie jest zaginiony Artur? Co skłoniło go do ucieczki z domu? To pytania, na które odpowiedzi będą szukać nastoletni uczestnicy organizowanej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych gry miejskiej „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA”. Zabawa odbędzie się w centrum Warszawy 12 maja 2012 r. w godzinach 12.00 - 15.00. Wydarzenie inauguruje kampanię ITAKI „Nie uciekaj”, której celem jest zapobieganie ucieczkom z domu.  Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu ponad 4 000 nastolatków.

•    Gra miejska „Poszukiwany – poszukiwana”

Fundacja ITAKA organizuje grę miejską po raz pierwszy w swojej historii. – Zależało nam na zaangażowaniu nastolatków w nasze działania – mówi Anna Nita, psycholog z Fundacji ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. - Poprzez tę zabawę planujemy wskazać alternatywne sposoby rozwiązywania problemów i zachęcić do korzystania z naszej bezpłatnej linii 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka.

Podczas gry nastolatki będą przemierzać centrum Warszawy w poszukiwaniu zaginionego gimnazjalisty - Artura, który uciekł z domu. Artur  - postać fikcyjna, stworzona na potrzeby gry - to uczeń jednej z warszawskich szkół. Pewnego dnia nie wrócił do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.

Do udziału w grze ITAKA zaprasza nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest rejestracja na stronie www.nieuciekaj.pl do 10 maja. Udział w grze jest bezpłatny. Start gry: Pasaż Wiecha, sobota 12 maja godzina 12:00.

•    Ucieczki nastolatków z domu

Ucieczki z domu to duży problem społeczny. Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu rodzinnego ponad 4000 nastolatków. W 2011 roku z domu rodzinnego uciekło 4267 nastolatków, a ponad 15 000 z placówek opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Do Fundacji ITAKA zgłaszanych jest ok. 150-170 przypadków zaginięć osób w wieku 12-17 lat. W 2011 roku zgłoszono 166 zaginięć nastolatków, w 2010 – 147 a w 2009 - 163. Aż ¾ uciekinierów to dziewczęta. Najwięcej nastolatków ginie w województwie mazowieckim.

- Każde zaginięcie nastolatka traktowane jest przez ITAKĘ jako sprawa priorytetowa – mówi Anna Nita.  - Dotyczy to także przypadków zgłaszania kolejnych ucieczek nastolatka z domu. Priorytetowe traktowanie zaginięć osób niepełnoletnich jest motywowane niebezpieczeństwami, na które są narażone nastolatki pozostające bez opieki. Do największych zagrożeń należą konflikt z prawem, głód, narkotyki, alkohol, prostytucja, wykorzystanie przez osoby dorosłe trudnej sytuacji nastolatka oraz niechciane ciąże.

Z doświadczeń Fundacji ITAKA wynika, że ucieczka jest często powiązana ze skomplikowaną sytuacją rodzinną nastolatka. Do ważnych przyczyn ucieczek należą także problemy w szkole, brak zrozumienia w najbliższym otoczeniu, nadmierne oczekiwania rodziców, z którymi nie umie sobie poradzić nastolatek. Czasem motywem ucieczki jest chęć przeżycia przygody.

•    Kampania „Nie uciekaj”

Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana przez Fundację ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych od 2003 r. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Kampania skierowana jest do nastolatków w wieku 12-17 lat oraz do ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

W ramach kampanii planowane są konkursy dla nastolatków, o których informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej kampanii. Strona ta zawiera także liczne materiały edukacyjne dla nauczycieli i rodziców – scenariusz lekcji wychowawczej, szkolenia e-learningowe oraz kontakty do instytucji, które mogą pomóc w sytuacji konfliktu w rodzinie i ucieczki nastolatka. Fundacja ITAKA oferuje pomoc psychologiczną i prawną pod bezpłatnym numerem telefonu 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka. Dodatkowo, psychologowie dyżurują pod mailem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. oraz na forum dla rodziców i gadu - gadu dla nastolatków. Jesienią rozpocznie się akcja edukacyjna w ramach kampanii - planowane są warsztaty w szkołach, skierowane do uczniów gimnazjów i liceów. Szczegółowe informacje:  www.nieuciekaj.pl.

Kampania pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Współorganizatorem gry miejskiej jest Citygames.pl Partnerem medialnym kampanii jest Głos Nauczycielski

•    Telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka i nastolatka

116 000 to jedyny w Polsce telefon dedykowanym zaginionym dzieciom i nastolatkom. Działa od marca 2009 r., dyżurują przy nim psychologowie i członkowie Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA. Z telefonu korzystają przede wszystkim nieletni uciekinierzy, którzy potrzebują wsparcia oraz rodzice i opiekunowie, którym zaginęło dziecko.

Numer 116 000 działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Można na niego dzwonić bezpłatnie z każdej komórki i  telefonu stacjonarnego. W 2011 roku przez telefon 116 000 wykonano 5195 rozmów. Działanie telefonu jest możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz Orange Polska.

Informacja prasowa do pobrania

  

Gra miejska „POSZUKIWANY-POSZUKIWANA”

25 kwietnia 2012

Gra miejska „POSZUKIWANY-POSZUKIWANA”  - 12 maja br., Warszawa

Gdzie jest zaginiony Artur? Co skłoniło go do ucieczki z domu? To pytania, na które odpowiedzi będą szukać nastoletni uczestnicy organizowanej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych gry miejskiej „POSZUKIWANY – POSZUKIWANA”, która odbędzie się w centrum Warszawy 12 maja 2012 r. w godzinach 12.00 - 15.00. Zabawa inauguruje kampanię ITAKI „NIE UCIEKAJ”, której celem jest zapobieganie ucieczkom z domu. Swój udział w grze można zgłosić do 10 maja na stronie www.nieuciekaj.pl

Fabuła gry: Artur to uczeń jednego z warszawskich gimnazjów na Mokotowie. W zasadzie niczym nie wyróżniał się spośród swoich rówieśników. Był cichy, może właśnie zbyt cichy. Pewnego dnia nie wrócił ze szkoły do domu o zwykłej godzinie. Początkowo jego rodzice sądzili, że spędza czas z kolegami, ale kiedy nie wrócił na noc zgłosili zaginięcie. Policja zajęta przygotowaniami do meczów piłkarskich, które już wkrótce odbędą się w Warszawie ma ograniczone możliwości, a w poszukiwaniach może pomóc każdy. Aby odnaleźć Artura uczestnicy gry przemierzą centrum Warszawy w poszukiwaniu wskazówek, poszlak i informacji o miejscu jego pobytu. W trakcie gry poznają historię Artura i dowiedzą się o problemach, które doprowadziły do ucieczki z domu.

KTO MOŻE WZIĄĆ UDZIAŁ: Do udziału w grze zapraszamy nastolatków w wieku 12-17 lat w grupach maksymalnie 5 osobowych. Wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Udział w grze jest bezpłatny.

REJESTRACJA: Rejestracja odbywa się przez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie www.nieuciekaj.pl Na zgłoszenia czekamy do 10 maja.

Na zwycięskie drużyny czekają nagrody!!!

Więcej informacji www.nieuciekaj.pl
*
**
Kampania społeczna „Nie uciekaj” jest organizowana od 2003 r. przez Fundację ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Ma na celu zapobieganie ucieczkom nastolatków z domu i promocję bezpłatnego telefonu 116 000 w sprawie zaginionego nastolatka i dziecka. Kampania pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Kuratorium Oświaty w Warszawie. Współorganizatorem gry miejskiej jest Citigames.pl
---
Kontakt dla mediów:
Joanna Gogolińska, Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Tel. 22 620 16 10, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

IP_Gra miejska_25.04.2012.pdf 

 

Nie daj się oszukać, przygotuj się do wyjazdu

17 kwietnia 2012

Rusza kolejna odsłona kampanii Bezpieczna praca organizowanej przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

 Polacy zaginieni za granicą, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy, to blisko 20% wszystkich osób poszukiwanych przez ITAKĘ. W 2011 roku do Fundacji zgłoszono aż 274 zaginięć zagranicznych. Średnio każdego tygodnia ginie za granicą 5 Polaków. Najwięcej zgłoszeń dotarło do Fundacji z Wielkiej Brytanii, Niemiec i  Holandii, czyli krajów do których Polacy w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają najczęściej.

Wielu osobom wyjazd do Niemiec, Anglii czy Holandii wydaje się być szansą na lepsze życie. Niestety jadąc w ciemno, bez odpowiedniego przygotowania, często podejmując pracę na czarno, Polacy stają się łatwą ofiarą nieuczciwych pośredników czy pracodawców.” - mówi Aleksandra Andruszczak – Zin, zastępca dyrektora Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA.

Najczęściej popełniane przez Polaków błędy to korzystanie z usług niesprawdzonych pośredników, podejmowanie nielegalnej pracy, płacenie za fikcyjne usługi czy też oddawanie dokumentów. W konsekwencji oszukani, a czasem okradzieni pracownicy nie mając środków do życia czy na powrót do kraju, popadają w kolejne długi, łamią prawo, stają się bezdomni.

Aby zapobiegać tym błędom, a jednocześnie przeciwdziałać kolejnym zaginięciom, Fundacja ITAKA od 6 lat prowadzi program informacyjny Bezpieczna praca. Jego celem jest uświadamianie potencjalnych zagrożeń i wskazywanie sposobów właściwego przygotowania się do wyjazdu.

Głównym elementem tegorocznej akcji jest przygotowane przez specjalistów ITAKI bezpłatne szkolenie internetowe, przeznaczone dla osób wybierających się do pracy za granicę. Uczy ono jak ustrzec się przed najczęściej popełnianymi błędami, podpowiada w jaki sposób wybrać agencję pośrednictwa pracy i jak sprawdzić pracodawcę, a także o czym pamiętać szykując się do wyjazdu.

Uzupełnieniem szkolenia jest szczegółowa broszura z cennymi poradami dla wyjeżdżających oraz internetowy poradnik, zawierający m.in. listę najczęściej popełnianych błędów, niezbędnik z kontaktami, przydatne adresy i linki.

Szkolenie internetowe oraz wszystkie pozostałe materiały są dostępne bezpłatnie w prowadzonym przez Fundację ITAKA portalu www.bezpiecznapraca.eu.

Akcja potrwa do 14 maja 2012 r.

Partner akcji: EURES

pobierz informację prasową
pobierz statystyki zaginięć zagranicznych 


Sprostowanie do tekstu Teresy Semik „Nie chcę być u mamy, bo mój tatuś jest dobry” – Polska Dziennik Zachodni, 10.03.2012 r.

13 marca 2012

Warszawa, 12.03.2012 r.

 
Szanowny Pan
Marek Twaróg
Redaktor naczelny
Polska Dziennik Zachodni

 

SPROSTOWANIE


Szanowny Panie,

proszę o zamieszczenie w trybie art. 31 Ustawy z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe niniejszego sprostowania do tekstu Teresy Semik „Nie chcę być u mamy, bo mój tatuś jest dobry” – Polska Dziennik Zachodni, 10.03.2012 r.

W artykule autorka zarzuca Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych bezpodstawne publikowanie wizerunku osób zaginionych. Jak pisze autorka „Na stronach Fundacji Itaka Bartek i Monika miesiącami figurowali jako dzieci zaginione, choć ona chodziła do przedszkola, a on do publicznej szkoły” oraz „Monika i Bartek, wbrew tym plakatom (mowa o opublikowanych w artykule plakatach poszukiwawczych ITAKI), nigdy nie zaginęli”. W nawiązaniu do tych nieścisłych stwierdzeń wyjaśniam:

Warunkiem rozpoczęcia działań poszukiwawczych przez Fundację ITAKA jest przesłanie przez rodzinę formalnego zgłoszenia zaginięcia oraz dołączenie potwierdzenia zgłoszenia zaginięcia policji. Fundacja ITAKA publikowała na stronie zaginieni.pl wizerunki Moniki Kotulskiej oraz Bartłomieja Kotulskiego na podstawie potwierdzenia zgłoszenia zaginięcia dzieci policji. Fundacja zaprzestała publikacji wizerunku natychmiast, gdy uzyskała od policji potwierdzenie zakończenia prowadzenia działań poszukiwawczych.

Z wyrazami szacunku

Joanna Gogolińska
Szef Zespołu PR Fundacji ITAKA

Sprostowanie do pobrania 

Internet wspiera poszukiwanie zaginionych

2 marca 2012

W marcu ruszyła kampania internetowa Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, której celem jest włączenie internautów w działania poszukiwawcze zaginionych dzieci. W nietypowej kampanii z zastosowaniem tzw. stron 404 biorą udział Onet, Gazeta.pl, Zumi.pl, Demotywatory.pl, NetSprint.pl, NetSprint.eu i Adkontekst.pl.

                       

Kampania wykorzystuje strony 404, które wyświetlają się, gdy internauta nie znajduje poszukiwanej przez siebie stron. Obok tekstu „nie odnaleziono strony…” pojawia się dodatkowy komunikat, zamieszczone są także zdjęcia osób zaginionych, poszukiwanych przez Fundację ITAKA oraz link do strony internetowej www.zaginieni.pl.

pobierz informację prasową

Fundacja ITAKA walczy z depresją

20 lutego 2012

23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji Fundacja ITAKA zaprasza na czat z psychologiem, poleca debatę w ramach Forum Przeciw Depresji, a także przypomina o Antydepresyjnym Telefonie Zaufania.

Fundacja ITAKA od lat angażuje się w walkę z depresją, gdyż jest ona jedną z głównych przyczyn zaginięć. Na depresję zapadają także rodziny osób zaginionych, nie mogąc poradzić sobie z kryzysową sytuacją, w której się znaleźli. „Z doświadczeń Fundacji ITAKA wynika, że spośród osób zaginionych chorujących na depresję, zdecydowana większość zniknęła w dniu lub tuż przed wizytą u psychiatry. Często chorzy czują się winni, że ich stan tak wolno się poprawia lub boją się przyznać lekarzowi, że nie brali leków. Bywają zniechęceni do leczenia, a jednocześnie zdają sobie sprawę z oczekiwań rodziny. Te sytuacje wzmacniają u chorych pragnienie ucieczki.” – mówi  Anna Dziurka, prezes Fundacji ITAKA.

pobierz informację prasową

zobacz program Forum Przeciw Depresji

Kiedy zaginie dziecko, liczy się każda minuta!

14 lutego 2012

Przekaż 1% podatku na uruchomienie w Polsce Child Alert  – systemu natychmiastowych poszukiwania zaginionego dziecka.  

Child Alert działa już w jedenastu krajach Europy. To system, który opiera się na skoordynowanym działaniu policji i mediów, które natychmiast po zaginięciu dziecka włączają się w poszukiwania publikując wizerunek dziecka i przekazując informacje dotyczące poszukiwań. Zaginięcie zostaje nagłośnione w szerokich kręgach społeczeństwa.  
 
W takich przypadkach najważniejszy jest czas. Dzięki Child Alert komunikat o poszukiwaniach natychmiast pojawia się w środkach masowego przekazu, co zwiększa szansę na odnalezienie dziecka. Media, które włączą się do systemu, są zobligowane do natychmiastowego opublikowania informacji o trwających poszukiwaniach – mówi prezes Fundacji ITAKA Anna Dziurka. 
 
Nie każde zaginięcie dziecka uruchamia system. W krajach, w których działa Child Alert, zdarza się to kilka razy w roku. Muszą istnieć przesłanki, że życie dziecka jest zagrożone. Podmiot wyznaczony do obsługi systemu przygotowuje jednakowy komunikat, który – po uprzedniej decyzji policji o włączeniu alertu – trafia do telewizji, radia, internetu, operatorów sieci komórkowych, właścicieli reklamy zewnętrznej. Jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko mogło zostać wywiezione za granicę, istnieje możliwość uruchomienia alertu w państwach korzystających z systemu. 
 
Pomysł wprowadzenia systemu narodził się w Stanach Zjednoczonych, gdzie funkcjonuje pod nazwą Amber Alert od imienia porwanej i zamordowanej w 1998 roku dziewczynki Amber Hagermann. Ze statystyk opublikowanych przez amerykański Departament Sprawiedliwości wynika, że 75 procent dzieci porwanych dzieci zostaje zamordowanych w ciągu pierwszych trzech godzin od chwili porwania. Dlatego kiedy zaginie dziecko, kluczowy jest czas i szybkość działania. Powiadomienie o zaginięciu jak najszerszych kręgów społeczeństwa, może przyspieszyć odnalezienie i szczęśliwy powrót dziecka. 
 
W Polsce ginie rocznie około 500 dzieci. Natychmiastowe podjęcie działań poszukiwawczych decyduje o ich życiu. Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zwraca się z gorącą prośbą o pomoc w realizacji systemu, który w innych krajach uratował wiele dzieci. Przekażmy 1% procent podatku na wdrożenie systemu Child Alert w Polsce!
 

Fundacja ITAKA- Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych 
KRS: 0000126459 

http://1procent.zaginieni.pl/

Konferencja - Porwania rodzicielskie w Polsce – regulacje prawne i zapobieganie zjawisku

9 lutego 2012

FUNDACJA ITAKA – CENTRUM POSZUKIWAŃ LUDZI ZAGINIONYCH

ZAPRASZA DO UDZIAŁU W KONFERENCJI

Porwania rodzicielskie w Polsce

– regulacje prawne i zapobieganie zjawisku


16 LUTEGO (CZWARTEK) 2012r., GODZINA 10.00 – 15:00


Warszawa, Golden Floor, Millennium Plaza , Al. Jerozolimskie 123A, piętro 15

Celem konferencji jest dyskusja na temat stosowania obowiązującego prawa oraz koniecznych zmian rozwiązań prawnych dotyczących  sytuacji porwania dziecka przez jednego z rodziców.

Informacja prasowa


Akredytacje: Joanna Gogolińska, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , tel. 22 620 16 10, 608 334 695

Rusza konkurs PRaktykuj za granicą

1 lutego 2012

Studenci przygotują pomysły na strategię komunikacji dla Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

1 lutego rusza kolejna edycja PRaktykuj za granicą, konkursu stażowego dla studentów. Po raz dziewiąty młodzi ludzie z całego kraju zawalczą o zagraniczne staże – w tym roku czeka na nich Londyn i Bruksela. Trójka najlepszych zdobędzie swoje pierwsze szlify w branży PR w agencjach Fleishman-Hillard, LEWIS PR i Burson-Marsteller.

Zadania konkursowe polegają na stworzeniu strategii PR dla organizacji pozarządowej, którą wspiera dana edycja. W tym roku studenci będą pracować nad projektami dla Fundacji ITAKA, która zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych. W pierwszym etapie konkursu wystarczy przygotować krótki, trzystronicowy plan strategii, jednak musi się on wyróżniać pomysłowością i poprawnością formy.

Informacja prasowa do pobrania

Kartki świąteczne wspierają poszukiwania osób zaginionych

15 listopada 2011

Trwa akcja sprzedaży kart bożonarodzeniowych, z której część dochodu wesprze działania poszukiwawcze prowadzone przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Aby wesprzeć działania Fundacji wystarczy kupić kartki z kolekcji wzorów charytatywnych przygotowanych przez ITD Collection i Forum Design Cards. Obie firmy przekażą Fundacji ITAKA część dochodu ze sprzedaży karek świątecznych.
Katalogi z wzorami oraz formularze do zamówień są dostępne pod adresami:
http://kartki-swiateczne.com/swiateczne-fundacjaItaka.php
oraz
http://zaprojektuj.kartki-itd.pl/fundacja/itaka

Akcja kierowana jest do wszystkich firm i instytucji, które w okresie bożonarodzeniowym wykorzystują tradycyjne kartki świąteczne do przekazania życzeń partnerom biznesowym. Dochód ze sprzedaży kartek ITAKA przeznaczy na poszukiwanie osób zaginionych i wsparcie ich rodzin i bliskich.

Informacja prasowa do pobrania

ITAKA na bankomatach Euronet

10 października 2011

Euronet, największa w Polsce niezależna sieć bankomatów, rozpoczął współpracę z Fundacją ITAKA. Polega ona na tym, że przez okres całego października na maszynach Euronetu będą wyświetlane reklamy wizerunkowe Fundacji.

Celem kampanii jest komunikowanie na temat działań prowadzonych przez Fundację. – Fundacja ITAKA każdego roku pomaga 1300 rodzinom, którym zaginął bliski – mówi Anna Dziurka, prezes fundacji.  – Rodziny często zostają same w sytuacji zaginięcia bliskiego. Fundacja – jako jedyna w Polsce – oferuje im pomoc psychologiczną, prawną oraz doradztwo socjalne. Ta pomoc jest bardzo potrzebna – dodaje Pani prezes.

Pełna informacja prasowa do pobrania 

"Moja przestrzeń" konkurs fotograficzny

6 września 2011

TO JUŻ OSTATNIE DNI NA NADESŁANIE PRAC NA KONKURS FOTOGRAFICZNY „MOJA PRZESTRZEŃ”
TERMIN MIJA 10 WRZEŚNIA!


Masz swój własny świat – bezpieczną przystań, do której „uciekasz” gdy wydaje Ci się, że problemy  
Cię przerastają? Chcesz podzielić się tą przestrzenią z innymi? Jesteś miłośnikiem fotografowania?
Zrób zdjęcie i wygraj cenne nagrody w konkursie organizowanym przez Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Konkurs to jedna z wielu inicjatyw podjętych w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Nie uciekaj” zainaugurowanej podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego.

Więcej informacji 

Wdrożenie Child Alert w Polsce - ITAKA w Sejmie

24 sierpnia 2011

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji rozpoczyna wdrożenie w Polsce projektu Child Alert – systemu alarmowego w przypadku zaginięcia małego dziecka. 31 sierpnia ITAKA zaprezentuje założenia systemu posłom z Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. Według wstępnych założeń, Child Alert w Polsce ma rozpocząć działanie przed Euro 2012.

Informacja prasowa do pobrania

Więcej informacji:
Joanna Gogolińska
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
Tel. 22 620 16 10, 608 334 695, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Wakacyjne ucieczki nastolatków

20 czerwca 2011

Wakacje to okres zwiększonego ryzyka ucieczek nastolatków. Co roku w okresie letnim do Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zgłaszanych jest kilkadziesiąt przypadków zaginięć nieletnich, głównie związanych z ucieczką z domu. Fundacja ITAKA w ramach kampanii „Nie uciekaj” przestrzega nastolatków przed ucieczkami z domu oraz radzi rodzicom, jak ucieczkom zapobiegać.

Wbrew powszechnej opinii, chęć przeżycia przygody to tylko jedna z przyczyn ucieczek nastolatków w okresie letnim. Z doświadczenia Fundacji ITAKA wynika, że najczęściej za ucieczkami stoją problemy w domu rodzinnym – molestowanie, przemoc psychiczna, bieda. Uciekają także nastolatki z tzw. dobrych domów, powodem jest brak wsparcia i zrozumienia oraz brak bliskości z rodzicami. Nastolatki uciekają także w wyniku nadmiernych wymagań, którym nie są w stanie sprostać oraz braku akceptacji, z którym spotykają się ze strony najbliższych. Akceptacji dla tego kim są, jak wyglądają, jakich dokonują wyborów.

Pełna informacja prasowa do pobrania

25 maja - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA ZAGINIONEGO

24 maja 2011

25 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego, którego symbolem jest niezapominajka. Tego dnia Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych szczególnie pamięta o zaginionych dzieciach i zwraca uwagę na problem zaginięć wśród nieletnich.

Według statystyk policyjnych, co roku w Polsce ginie bez wieści około 3,5 tysiąca dzieci. W 2010 r. zaginęło 118 dzieci do lat 7, 436 dzieci w wieku 7-13 lat i 2915 nastolatków w wieku 14- 17 lat.

Informacja prasowa do pobrania

„NIE UCIEKAJ” JUŻ 21 MAJA 2011 PIKNIKIEM OTWIERAMY KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ FUNDACJI ITAKA

13 maja 2011

21 maja br. (sobota) z okazji  Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego odbędzie się piknik inaugurujący kampanię „Nie uciekaj”. Fundacja ITAKA, organizator projektu, zaprasza młodzież, dzieci, rodziców i opiekunów do udziału w całodniowej imprezie plenerowej w Parku im. gen. Sowińskiego przy ul. Elekcyjnej 17 w Warszawie.

 

Według statystyk policyjnych, każdego roku ucieka z domu około 5 000 nastolatków. Ucieczki młodych ludzi nasilają się w okresie wakacyjnym. Zdecydowana większość uciekinierów to dziewczęta. Mając świadomość zagrożeń związanych z ucieczkami młodzieży, Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zainicjowała program edukacyjno-profilaktyczny pod hasłem „Nie uciekaj”. W ramach projektu Fundacja prowadzi szereg działań, które mają na celu przedstawienie młodym ludziom alternatywy do ucieczki.

Pełna informacja prasowa do pobrania

Zaproszenie na piknik do pobrania

PLANUJESZ WYJAZD DO PRACY ZA GRANICĘ? – NIE CHCEMY, ABYŚ ZAGINĄŁ

28 kwietnia 2011

Trwa kampania społeczna „Bezpieczna praca” fundacji ITAKA

 

1 maja br. Niemcy, Austria i Szwajcaria otwierają dla Polaków swoje rynki pracy. Może to oznaczać kolejne masowe wyjazdy, a co za tym idzie, niestety także zaginięcia. Spośród 1365 osób, których zaginięcie zgłoszono do fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych w 2010 r. aż 270 zaginęło za granicą, w tym 43 na terenie Niemiec.

Zaginieni poza granicami Polski stanowią blisko 1/5 poszukiwanych przez ITAKĘ. Najczęściej są to osoby, które wyjechały do pracy. Najchętniej wybierane przez nich kraje: Wielka Brytania, Holandia czy Włochy są jednocześnie miejscem największej liczby zaginięć. Niemcy, które od dawna cieszą się ogromną popularnością wśród wyjeżdżających do pracy, już teraz stanowią jedno z najczęstszych miejsc zaginięć Polaków.

Informacja prasowa do pobrania

ITAKA podpisała porozumienie o współpracy z warszawską Strażą Miejską

16 marca 2011

16 marca 2011 r. fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych i Straż Miejska m.st. Warszawy podpisały porozumienie o współpracy.  - Dzięki porozumieniu będziemy mogli skuteczniej pomóc osobom zaginionym - mówiła Anna Dziurka prezes fundacji ITAKA.  – Ze Strażą Miejską współpracujemy już od dwóch lat, liczymy jednak, że dzięki sformalizowaniu tej współpracy będziemy jeszcze skuteczniej działać.

Porozumienie zakłada wymianę informacji na temat osób zaginionych w Warszawie. Straż Miejska będzie m.in. korzystać z bazy danych osób zaginionych w Warszawie, którą prowadzi fundacja ITAKA.  – Dzięki temu nasi funkcjonariusze będą mieli szybki i łatwy dostęp do informacji o zaginionych  - powiedział Zbigniew Leszczyński, komendant warszawskiej Straży Miejskiej.  

Warszawa od wieli lat jest na czele statystyk zaginięć prowadzonych przez fundację ITAKA.  - Ponad 50 % zaginionych w województwie mazowieckim to osoby z Warszawy - mówiła Agata Uciska, wiceprezes fundacji ITAKA.  W 2010 r. na 1365 zaginięć zgłoszonych do ITAKI,  aż 248 dotyczyło województwa mazowieckiego, w tym 146 osób zaginęło w Warszawie.

ITAKA i Straż Miejska  będą także wspólnie realizować akcje profilaktyczne i edukacyjne. Do tej pory wspólnie prowadziły m.in. akcję „Zupa”, skierowaną do osób bezdomnych, wśród których mogli znajdować się zaginieni warszawiacy.

Szersza pomoc dla rodzin osób zaginionych – ITAKA uruchamia Punkt Wsparcia Bezpośredniego w Warszawie

2 marca 2011

Od 2 marca 2011 r. ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uruchamia w Warszawie ogólnopolski Punkt Wsparcia Bezpośredniego dla rodzin osób zaginionych. Rodziny i bliscy zaginionych będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania ze specjalistami ITAKI: psychologiem, prawnikiem, poszukiwaczem oraz mediatorem rodzinnym. Pomoc specjalistów ITAKI będzie bezpłatna.

Zakres pomocy oferowanej przez punkt:

 • Wsparcie psychologiczne  - możliwość spotkania z psychologiem
 • Pomoc prawna – konsultacje z prawnikiem
 • Pomoc w poszukiwaniach – konsultacje ze specjalistą ds. poszukiwań
 • Pomoc mediatora w rozwiązaniu konfliktów rodzinnych

Punkt będzie czynny w poniedziałki i środy w godzinach 16:00 – 20:00 oraz jeden dzień weekendowy w miesiącu.  Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne jest wcześniejsze umówienie się na spotkanie pod numerem telefonu 22 654 70 70, czynnym całą dobę przez 7 dni w tygodniu. Punkt mieści się w centrum Warszawy. O dokładnym adresie Fundacja ITAKA informuje zainteresowanych przy zapisie na spotkanie ze specjalistą.

Przez okres 11 lat istnienia fundacji jej działania skierowane do rodzin osób zaginionych opierały się na poradnictwie telefonicznym i mailowym. Do dyspozycji rodzin są m.in. całodobowe linie wsparcia 801 24 70 70, 22 654 70 70 oraz telefon 116 000 w sprawie zaginionego dziecka, przy których czuwają specjaliści ds. poszukiwań, psychologowie i prawnicy ITAKI.  Tylko w 2010 r. zadzwoniło di ITAKI ponad 20 000 rozmówców. Jedyną formą bezpośredniej pomocy oferowanej rodzinom były do tej pory grupy wsparcia, które ITAKA organizuje w Warszawie, Lublinie i Krakowie i Katowicach. W 2010 r. odbyło się 38 spotkań grup wsparcia (24 w Warszawie, 8 w Lublinie, 6 w Krakowie). Uruchomienie punktu wsparcia bezpośredniego jest efektem rozwoju fundacji i reakcją na pojawienie się potrzeby bezpośredniej interwencji specjalistów ITAKI w działaniach poszukiwawczych oraz udzielania pomocy psychologicznej i prawnej.

IP_2.03.2011.pdf 

DEPRESJA TO JEDNA Z GŁÓWNYCH PRZYCZYN ZAGINIĘĆ

21 lutego 2011

23 lutego -  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Depresja to jedna z głównych przyczyn zaginięć, dotyczy około  20% spraw zgłaszanych do fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Dlatego ITAKA prowadzi działania profilaktyczne, skierowane do osób chorych na depresję oraz ich bliskich. Od 2002 r. działa Antydepresyjny Telefon Zaufania fundacji ITAKA, który w 2010 r. dzwonił 1073 razy. Telefon jest elementem kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI.

Informacja prasowa do pobrania IP_21.02.2011.pdf

Udział ITAKI w Forum Przeciw Depresji

16 lutego 2011

Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych uczestniczy już w piątej odsłonie kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI, której organizatorem jest firma Servier Polska. Celem kampanii jest szerzenie wiedzy z zakresu depresji oraz zachęcenie chorych na depresje i ich rodzin do korzystania z profesjonalnej pomocy lekarzy, terapeutów
i grup wsparcia. Tegoroczna edycja akcji odbywa się pod hasłem „Dialog w chorobie”.

Eksperci ITAKI uczestniczą w wielu działaniach kampanii, m.in.:

 • 16 lutego 2011 r. - Anna Dziurka, prezes zarządu fundacji ITAKA weźmie udział w konferencji prasowej inaugurującej kampanię i przedstawi doświadczenia z dyżurów psychiatrów przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania ITAKI;
 • 23 lutego   -  Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją  -  Dzień otwarty FORUM PRZECIW DEPRESJI.
  Anna Dziurka wygłosi wykład „Kiedy człowiek z depresją ginie? Doświadczenia fundacji ITAKA w pomocy ludziom dotkniętym problemem depresji."
  Dodatkowo zapraszamy na specjalne stoisko ITAKI, przy którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat problemu zaginięcia oraz depresji jako przyczyny zaginięć.

Dzień Otwarty Forum Przeciw Depresji odbędzie się 23 lutego w godz. 11:00 -18:00 w Warszawie, w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki, Plac Defilad 1). Wstęp wolny!

 • Dyżur lekarzy psychiatrów przy Antydepresyjnym Telefonie Zaufania fundacji ITAKA – 22 654 40 41, przez cały rok w poniedziałki i czwartki w godzinach 17:00 – 20:00, a 23 lutego w godzinach 12:00 – 22:00. Całoroczne działanie telefonu zaufania jest możliwe dzięki grantowi firmy Servier Polska.
  Wiecej Informacji:

   

  Ruszyła niezwykła aukcja charytatywna ITAKI – wylicytuj kartkę świąteczną i pomóż rodzinom osób zaginionych

  7 grudnia 2010

   - Osoby, które czekają na swoich najbliższych nie powinny zostać same, dlatego tak ważne jest organizowanie przez fundację ITAKA grup wsparcia, powiedziała Małgorzata Tusk, małżonka Premiera RP podczas konferencji inaugurującej charytatywną akcję świąteczną fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Od 7 do 17 grudnia br. na Allegro będzie można licytować ponad 50 niepowtarzalnych kartek świątecznych z autografami znanych osób. Całkowity dochód z akcji zostanie przeznaczony na wsparcie dla rodzin osób zaginionych.

  fot. KPRM

   - W Polsce co roku kilka tysięcy rodzin przeżyje ból i cierpienie, bo ich bliscy nie będą w domu na święta – mówiła Anna Dziurka, prezes fundacji ITAKA.  - Liczymy, że nasza akcja pokaże solidarność społeczeństwa z tymi, którzy potrzebują pomocy, czyli rodzinami osób zaginionych.

  ITAKA od kilku lat organizuje grupy wsparcia dla osób zaginionych w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Lublinie. Dzięki środkom zdobytym w ramach akcji, fundacja planuje zorganizować je także w województwach dolnośląskim, pomorskim, wielkopolskim oraz zachodniopomorskim, które są szczególnie dotknięte problemem zaginięć. W grupach wsparcia uczestniczą przedstawiciele rodzin, których bliscy zaginęli. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, prowadzi je psycholog ITAKI. To wyjątkowy sposób pomocy, który w Polsce oferuje jedynie fundacja ITAKA.  - Nikt nie jest w stanie zrozumieć rodziny osoby zaginionej, tak jak inny członek podobnej rodziny  - mówiła Anna Dziurka.  - Staramy się żyć normalnie, ale nie jest to łatwe, dlatego wszystkim ludziom, którym zaginął ktoś bliski polecam kontakt z ITAKĄ i wstąpienie do grupy wsparcia – mówiła pani Ewa z warszawskiej grupy wsparcia.

  fot. KPRM

  Małgorzata Tusk oraz uczestnicząca w konferencji Maria Seweryn, uroczyście podpisały kartki świąteczne ITAKI. Wcześniej ideę akcji poparło w ten sposób wiele innych znanych osobistości, między innymi Anna Komorowska, Anne Applebaum, Krystyna Janda, Kayah, Zbigniew Zamachowski, Janusz Gajos. Kartki z ich autografami zostaną zlicytowane na Allegro, dzięki czemu każdy internauta będzie mógł pomóc rodzinom zaginionych.

   - Czas przed Bożym Narodzeniem ma szczególny wymiar dla rodzin, które poszukują swoich bliskich. Proszę wszystkich o poparcie akcji ITAKI, o pomoc osobom, które poszukują swoich bliskich. Nie zostawiajmy ich samych – apelowała Małgorzata Tusk

  Licytacja kartek świątecznych na Allegro rozpocznie się 7 grudnia i potrwa do 17 grudnia.

   

   

  Odznaka Bene Merito dla fundacji ITAKA

  18 listopada 2010

  Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przyznał Annie Dziurce, prezes fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych Odznakę Honorową „Bene Merito”

  Uroczystość wręczenia odznak z udziałem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego odbyła się 16 listopada w Pałacu Prezydenckim, podczas  gali z okazji Dnia Służby Zagranicznej.

   

  Fot. MSZ

  Obok Anny Dziurki odznakę otrzymali m.in. prof. Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy prezesie Rady Ministrów RP, Stana Buchowska, prezes Fundacji La Strada, gen. bryg. Leszek Elas, komendant główny Straży Granicznej, Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Elżbieta Penderecka, prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena, Edward Pietrzyk, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej, Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Rafał Wiśniewski, ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Danii.

  Odznakę Honorową „Bene Merito” przyznaje minister spraw zagranicznych dla osób zasłużonych w umacnianiu wizerunku Polski na arenie międzynarodowej, upowszechnianiu w świecie wiedzy o kraju oraz za osiągnięcia w różnych dziedzinach nauki.

   

  Rusza charytatywna akcja świąteczna fundacji ITAKA i firmy Cartalia.com – kartki świąteczne pomogą rodzinom osób zaginionych

  19 października 2010

  Rusza charytatywna akcja świąteczna fundacji ITAKA i firmy Cartalia.com, której celem jest zebranie środków na wsparcie rodzin osób zaginionych. W ramach akcji, Cartalia sprzedaje kartki świąteczne
  z logo ITAKI oraz specjalną kartkę charytatywną fundacji. Itaka otrzyma część dochodu ze sprzedaży kart
  i przeznaczy go na organizację grup wsparcia dla rodzin osób zaginionych w Warszawie, Lublinie, Katowicach, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.

  Akcja skierowana jest do firm oraz do wszystkich osób, które wysyłają kartki świąteczne swoim bliskim
  i znajomym. Firmy mogą wspomóc akcję na dwa sposoby – kupując specjalną kartkę charytatywną ITAKI lub wstawiając logo fundacji na dowolnej kartce świątecznej z portfolio firmy Cartalia.com. Każdy może wspomóc akcję kupując kartki charytatywne ITAKI, które będą sprzedawane w salonach Cartalii w całej Polsce,
  a od połowy listopada także na Allegro. Planowana jest również licytacja kart ITAKI z podpisami znanych osób, z której dochód w całości zasili konto akcji.

  Zaginionych można szukać skuteczniej – potrzebne zmiany

  8 października 2010

  Usprawnienie działania Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, zmiana kategoryzowania osób zaginionych, ustanowienie instytucji kuratora dla osób zaginionych oraz stworzenie systemu szkolenia policji z tematyki zaginięć to główne postulaty ITAKI – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, których realizacja zwiększy efektywność poszukiwań ludzi zaginionych w Polsce. Postulaty zaprezentuje Anna Dziurka, prezes zarządu fundacji, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, która odbędzie się 8 października br.

  ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi zaginionych od 11 lat zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych oraz wsparciem dla ich rodzin. Z doświadczenia ITAKI wynika, że często poszukiwania mogłyby być bardziej efektywne, gdyby istniejące rozwiązania prawne były lepiej stosowane przez policję. Potrzebne jest także rozwiązanie pilących problemów rodzin zaginionych poprzez zmianę istniejącego prawa.

  Statystyki ITAKI: 990 osób zaginionych i 639 odnalezionych w 2010 r.

  30 września 2010

  1105 osób zaginionych poszukuje obecnie ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, w tym 22 dzieci małych oraz 21 nastolatków. W 2010 r.  – od stycznia do 28 września 2010 r. rodziny zgłosiły  do ITAKI 990 zaginięć swoich bliskich, w tym 130 dzieci i nastolatków. W analogicznym okresie odnaleziono 638 zaginionych, w tym 501 spraw zakończyło się szczęśliwie. Średnio, w 2010 r. do ITAKI zgłaszano 28 zgłoszeń zaginięć tygodniowo.

  W 2010 r. najwięcej zaginięć zgłoszono w województwie mazowieckim – 177, w tym w Warszawie 109. Kolejne województwa to: śląskie (75), małopolskie (68), wielkopolskie (56), dolnośląskie (55), pomorskie (47), łódzkie (42). Powyżej 30 zgłoszeń zaginięć pochodzi z województw: kujawsko-pomorskiego (34), lubelskiego (31), zachodnio-pomorskiego (31). Stosunkowo mniej osób zaginionych zgłoszono w województwach świętokrzyskim (22), podlaskim (20), podkarpackim (18), lubuskim (15), opolskim (13). Najmniej zgłoszeń zaginięcia pochodzi z woj. warmińsko-mazurskiego -  12. Poza granicami kraju zaginęło 259 osób.

  W 2009 r. do ITAKI zgłoszono 1531 zaginięć, w tym 196 dotyczyło dzieci. Odnaleziono 888 osób, a w 251 przypadkach odnaleziono zwłoki. Blisko 1/3 osób, których poszukiwała ITAKA w 2009 r. zaginęła poza granicami kraju (447 osób).

  Najwięcej osób w 2009 r. zaginęło w województwie mazowieckim - 248, w tym 146 w Warszawie. Kolejne trzy województwa o wysokiej liczbie zaginięć zgłoszonych do ITAKI to: śląskie (139), dolnośląskie (102) i małopolskie (98).
  W innych województwach liczba zginięć wynosiła: pomorskie - 70 , wielkopolskie - 66, kujawsko-pomorskie - 54, łódzkie - 58,  zachodnio-pomorskie -51, lubelskie - 44, lubuskie - 27, warmińsko-mazurskie - 25, podkarpackie i świętokrzyskie - po 24, podlaskie - 23, opolskie – 19.

  Aktualną informację o osobach zaginionych poszukiwanych przez ITAKĘ można znaleźć na stronie www.zaginieni.pl,
  w aktualizowanej na bieżąco bazie osób zaginionych oraz bazie osób o nieustalonej tożsamości (NN).

  ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych poszukuje wyłącznie tych osób, których zaginięcie zgłoszono na policję. Zaginięcie do ITAKI może zgłosić członek rodziny zaginionego, przesyłając specjalny formularz i kopię zgłoszenia zaginięcia na policję. Poza działaniami poszukiwawczymi, ITAKA udziela wsparcia psychologicznego i prawnego rodzinom osób zaginionych. Eksperci ITAKI są dostępni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu pod numerami telefonu 801 24 70 70, 22 654 70 70 i  specjalnym numerem w sprawie zaginionego dziecka - 116 000 .

  116 000 - jak działa telefon w sprawie zaginionego dziecka

  23 listopada 2009

  Od 5 marca 2009 r. ponad 4500 razy zadzwonił numer Telefonu w Sprawie Zaginionego Dziecka. 160 rodzin zaginionych dzieci uzyskało pomoc, ponad 120 zaginionych nieletnich została odnaleziona, z czego przynajmniej połowa dzięki bezpośrednim działaniom ITAKI.

  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  25 maja 2009

  W tym dniu mówimy o problemie zaginięć dzieci: o tym jak zmniejszyć ryzyko zaginięcia dziecka oraz co zrobić w sytuacji jego zniknięcia. Zapraszamy na konferencję, podczas której podpisana zostanie umowa o współpracy ITAKI z Komendą Główną Policji.

  Piknik Rodzinny Fundacji ITAKA na Agrykoli

  24 maja 2009

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego Fundacja ITAKA zaprasza na Wielki Piknik Rodzinny. Przyjdź w niedzielę, 24 maja z całą rodziną do parku Agrykola w Warszawie. Zaczynamy o godz. 13.00.

  116 000 - telefon w sprawie zaginionego dziecka

  4 marca 2009

  Nowy telefon ITAKI skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w poszukiwaniach i odnalezieniu zaginionych dzieci. Polska jest szóstym krajem członkowskim Unii Europejskiej, który zgodnie z dyrektywami UE wprowadza numer 116 000 na swoim terenie.

  Drugi Podwieczorek dla ITAKI

  21 października 2008

  Zapraszamy wszystkich na Drugi Podwieczorek dla ITAKI, który odbędzie się po południu w sobotę lub/i w niedzielę 29-30 listopada 2008 r. w wielu domach w Polsce, w szkołach i kawiarniach. Każdy może być Gospodynią/Gospodarzem naszego Podwieczorku. Każdy może w sobotnie lub niedzielne popołudnie zaprosić do siebie swych Bliskich i Przyjaciół: upiec dla nich ciasto, zaparzyć herbatę i kawę.

  Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

  28 maja 2008

  25 maja w całej Europie organizacje pozarządowe skupione w federacji Missing Children Europe przypominają swym rządom i opinii publicznej o tym poważnym problemie społecznym. Jest to także dzień solidarności z cierpiącymi rodzicami, którzy do dziś nie odnaleźli swoich zaginionych dzieci.

  ITAKA zaprasza na spotkanie z dr Ewą Elwirą Klonowski

  5 maja 2008

  ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych zaprasza na spotkanie z dr Ewą Elwirą Klonowski- światowej sławy antropologiem sądowym, która od 12 lat poszukuje zaginionych po wojnie w Bośni.

  Dlaczego warto przekazać ITACE 1 procent podatku?

  1 stycznia 2008

  Przekazując 1 procent swojego podatku, wspomagasz poszukiwania zaginionych. Liczy się każda, nawet najmniejsza kwota. Wystarczy 5 złotych, by wydrukować 10 formularzy zgłoszenia zaginięcia; 50 złotych, by wydrukować 15 broszur z fotografiami i wysłać je do noclegowni, domów pomocy i szpitali; 100 złotych, by pokryć dzienne wydatki na łączność i pocztę.

  Dzień Otwarty Forum Przeciw Depresji

  15 lutego 2007

  W 2007 roku, w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją Fundacja ITAKA włączyła się w kampanię„ Forum Przeciw Depresji“. Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na konsekwencje wynikające z nieleczonej depresji. W ramach kampanii zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskim Dniu Otwartym Forum Przeciw Depresji.

   

   

  Sponsor serwisu - home.pl - domeny, hosting, sklepy

  UE

  Działanie telefonu 116 000 ws. zaginionego dziecka i nastolatka jest współfinansowane z Funduszy Unii Europejskiej w ramach programu Daphne

  MSW

  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych współfinansuje
  działanie telefonu 116 000 ws. zaginionego dziecka i nastolatka